Általános szemészeti vizsgálat
Mit kell tudnia?
Az általános szemészeti vizsgálat egy sor eljárásból áll, kezdve a szemész szakorvossal folytatott megbeszéléssel, a szakorvosi kivizsgálások ajánlásával és értelmezésével, valamint a végső diagnózis felállításával, az orvosi szakvéleménnyel együtt. Az általános szemészeti vizsgálat többféle lehet, a céltól függően:
- Rutin vizsgálat: látásélesség, színérzékelés, szemtónusmérés, szemfenékvizsgálat.
- Sürgősségi vizsgálat: a páciens sürgősséggel, előjegyzés nélkül kerül felvételre.
- Idegen test vizsgálat: a pácienst érzéstelenítik szemcseppekkel az idegen test eltávolítása céljából. A szem gyógyulása után egy héttel szükséges látásélesség-vizsgálat vagy szemfenékvizsgálat.
- Műtét előtti vizsgálat: a választott műtéttől függetlenül általános vizsgálatra van szükség, majd egy sor kivizsgálásra, amelyek a műtét típusától függően eltérőek:
- Szürkehályogműtét esetén – retina CT, látóideg CT, topográfia szükség szerint, biometria, ultrahang szükség szerint, endothelsejtek száma szükség szerint.
- Excimer lézeres műtét esetén – retina tomográfia, topográfia, pachymetria, epitheltérkép.
- Retinaműtéthez ( Vitrektómia/ retinaleválás/ ILM peeling) – ultrahang, retina tomográfia, biometria szükség szerint.
Javasoljuk, hogy tartsa be az egyeztetett idópontot, az esetleges időeltolódások elkerülése érdekében.
Szükséges okiratok és a vizsgálat előkészítése
- 14 év alatti páciensek – születési anyakönyvi kivonat
- 14-18 éves kiskorú páciensek – személyi igazolvány
- felnőtt páciensek – személyi igazolvány vagy útlevél
Ha szemüveges, kérjük, a mérések elvégzéséhez hozza magával a szemüvegét is a vénnyel vagy a szemüveg borítékjával együtt.
Sok páciens csodálkozik, hogy miért van szükségük személyi igazolványra. Mivel a betegnyilvántartás egy orvosi-jogi dokumentum, a személyi igazolványt a nyilvántartásban szereplő adatok ellenőrzésére használják, ha Ön már a mi betegünk, vagy egy új nyilvántartás kitöltésére.
Javasoljuk, hogy a hölgyek a konzultáció előtt ne használjanak sminktermékeket.
A szembe kerülő pupillatágító cseppek miatt homályos látás hatása lép fel, ezért nem ajánlott autót vezetni. A homályos látás akár 3 órán keresztül is fennállhat.
Melyek azok a tünetek, amelyek szemészeti sürgősségi esetre utalnak?
- hirtelen látásvesztés teljes vagy részleges javulással vagy anélkül
- fényes szivárványszínű körök a fényforrások körül
- a tárgyak körvonalának torzulása
- a látótér elvesztése/szűkülése
- villámok vagy hirtelen, nagy számban megjelenő „repülő” legyek
- a fejet és/vagy a szem környékét ért trauma
- hirtelen megjelenő fekete folt/függöny
- intenzív szem- és szemgolyófájdalom, tág pupilla, vörös szem
- vörös, viszkető, irritált szem, helyi viszketés, duzzadt szemhéjak, váladékozás
- kémiai égési sérülések
- szembeli/intraokuláris idegen testek
Mikor javasolt a szemészeti vizsgálat?
- bármikor, amikor csökkent látásélességet észlel, vagy a fent felsorolt tünetek valamelyikét észleli
- ha a szülők szemüvegesek (rövidlátás, távollátás, asztigmatizmus), a gyermekeket évente szemészeti vizsgálatnak kell alávetni a fénytörési hiba korai diagnosztizálása és kezelése érdekében.
- 40-45 éves kor körül a szemfáradtság közeli, olvasótávolságban jelentkezik. Ezt nevezzük presbyopiának, ami miatt szükségünk van a közellátó szemüvegre.
- 2 évente egyszer 60 éves korig
- 60 éves kor után évente
Sürgősségi vizsgálatok
Klinikáinkon a sürgősségi ellátást rendelési időben (H-P 9-18 óráig, Sz 10-14 óráig) végezzük. Elsőbbséget élveznek azok a betegek, akiknek már van időpontjuk, de ha sürgős esetről van szó, kérjük, előbb hívja a klinikák telefonszámát, hogy megbizonyosodjon arról, hogy van-e elérhető orvos. A recepción dolgozó kollégák tájékoztatni fogják Önt a sürgősségi ellátás érdekében szükséges további lépésekről.
Optometriai vizsgálatok (dioptriák meghatározására)
A dioptriák meghatározására szolgáló optometriai vizsgálatok időpont egyeztetés nélkül is elvégezhetők, bár ajánlott, hogy előzetesen hívja fel a felkeresendő látszerészt. Az optometriai vizsgálatot látszerész végzi, és a vizsgálat végén szemüvegreceptet állíthat ki. Az optometriai vizsgálat ingyenes, ha a szemüvegrendelés a hálózatunkban történik.
Műtét utáni felülvizsgálat
Mit kell tudnia?
A műtét utáni felülvizsgálatokat a műtét után, előre meghatározott időközönként végzik. Műtét utáni felülvizsgálat szürkehályog esetén – a műtét után 45 nappal történik, és magában foglalja a látásélességet, a szemtónusmérést és a szemfenékvizsgálatot. Excimer lézeres műtét utáni felülvizsgálat – 1 hét, 1 hónap, 3 hónap, 6 hónap, 1 év múlva történik, és magában foglalja a látásélességet, a szemtónusmérést és a szemfenékvizsgálatot. Műtét utáni vitrektómia/ retinaleválás/ ILM peeling felülvizsgálat – a műtét után 45 nappal történik, és magában foglalja a látásélességet, a szemtónusmérést, a szemfenékvizsgálatot és a retina CT-t vagy ultrahangot (adott esetben). Kezelés utáni felülvizsgálat – az orvos javaslata és a kezelés típusa szerint történik, és a kezelés befejezése után közlik.
Gyermekgyógyászati vizsgálat
Mit kell tudnia?
A gyermekgyógyászati vizsgálatokat minden korosztály számára biztosítjuk, újszülött kortól 18 éves korig. A gyermek életkorának és együttműködési szintjének megfelelő speciális módszerek és nagy teljesítményű berendezések állnak rendelkezésünkre. Kisgyermekek esetében a fénytörés (dioptria) meghatározása távolról történik a PLUSOPTIX készülékkel, amely rendkívül pontos adatokat szolgáltat a gyermek esetleges fénytörési hibáiról. Így már csecsemőkorban megtudhatja, hogy gyermekének a megfelelő látás érdekében szüksége lesz-e szemüvegre. A konzultáció során felismerhetők különböző rendellenességek, amelyek idővel gyenge látáshoz vezethetnek, ha a kezelés elmarad vagy késik:
- fénytörési hibák
- amblyopia
- kancsalság
- veleszületett szürkehályog
- veleszületett glaukóma
- retina rendellenességek
- a szem fertőzései és gyulladásai
- szemhéj rendellenességek
VTS-rendszer az amblyopia kezelésére
Az amblyopia olyan szemészeti rendellenesség, amely gyermekkorban kezdődik, a kancsalság vagy a fénytörési hibák kóros előjelei mellett, és az egyik vagy mindkét szemet érintheti. Más néven „lusta szemként” is ismert. Az első életévekben a gyermekek látása folyamatosan fejlődik. A szem megtanulja beállítani a látás élességét (élességét), megtanulja a mélység- és távolságérzékelést, és megtanulja a szemgolyók (szemek) helyes és párhuzamos beállítását. Kialakul a normális binokuláris látás. Ha genetikai vagy patogén látáshiba lép fel, például amikor a gyermek az egyik szemével előre, a másikkal pedig a másik irányba néz, beáll a kancsalság. Ezt már a legkorábbi tünetektől kezdve kezelni kell a lehető legjobb gyógyulás érdekében. Ha a kancsalságot nem korrigálják időben, akkor amblyopia alakul ki. Az amblyopiához más tényezők is társulhatnak, mint például: fénytörési hibák (rövidlátás, távollátás, asztigmatizmus); szaruhártya-, lencse- vagy üvegtest-betegségek; szürkehályog vagy szaruhártya-leukóma stb. Az amblyopia olyan rendellenesség, amely esetében a látás tartósan károsodik. Az egészséges látású gyermekeknél mindkét szem jelet küld az agyba. Ha egy gyermeknek kancsalsága van, a másiktól eltérő irányba tekintő szem hibás, késleltetett vagy egyáltalán nem küld jeleket az agyba. Így az agy már nem képes a szemgolyóktól (szemektől) különböző időben, vagy különböző tengelyben kapott két képet egymásra helyezni, és előbb-utóbb az érintett szem aktivitása csökken. Alapvetően az érintett szem túlterheltnek véli magát, és nem hajlandó jeleket küldeni az agynak. Innen ered a „lusta szem” elnevezés. Tünetei:
- Egyik szem behunyása, amikor valamit néz
- Rendellenes fejmozgások
- Csökkent látás (ezt könnyebb kommunikálni az idősebb gyermekeknél)
- Keresztbe néző tekintet
- Az ismételt és gyakoribb pislogás a látás adaptív túlterheltségére utalhat.
A lehetséges tünet kimutatására végezhet egy gyakorlatot: takarja el a bal szemet az egyik kezével, miközben a gyermek a tévét nézi vagy rajzol. Ismételje meg ezt a mozdulatot a jobb szemmel. Ha gyermeke kellemetlen érzést mutat, amikor az egyik szemét eltakarja, ez lehetséges látásproblémára utalhat. Az amblyopia kezelése általában úgy történik, hogy a problémás szemet arra kényszerítjük, hogy normálisan lásson. A Vision Therapy System (VTS), az első számítógépes optometriai eszköz, amely nagyon jó eredményeket mutat a gyermekek látásának helyreállításában, a 7 év alattiak esetében akár 100%-os eredményt is nyújt. A látásterápia a Vision Therapy System (VTS) segítségével szórakoztató és a gyermekek által nagyon jól tolerált.