Xantelazma: okok, tünetek és kezelés
A világ népességének mindössze 1%-a szenved ebben a szembetegségben.
A xantelazma a xanthomák családjába tartozik, és a szem körüli bőrsejtek zsírlerakódásait jelenti. Sárga, ártalmatlan dudorok formájában látható.
A xantelazma eltávolítására ma már szemészeti kezelés áll rendelkezésre. A betegség azonban idővel kiújulhat.
Mi a xantelazma?
- A xantelazma a makrofágokban (a szem körüli bőrben lévő sejtekben) felhalmozódó koleszterin eredménye.
- Kisebb vagy nagyobb, szimmetrikus vagy aszimmetrikus sárga kinövésekben nyilvánul meg.
- Előfordulhat a szemhéjakon vagy a bőr alatt, bár a bőr alatti xantelazma rendkívül ritka.
- A xantelazma általában 20 és 70 év közötti felnőtteknél fordul elő. A legtöbb beteg 35 és 55 év közötti.
Kockázati tényezők
A betegség különösen az alábbi személyeket érintheti:
- Nőnemű
- Túlsúlyos
- Dohányzó
- Cukorbeteg
- Magas vérnyomású
- Magas vérzsírszint (magas koleszterinszint) esetén
- Ateroszklerózisban szenved (még akkor is, ha a koleszterinszint normális)
- Májbetegségben és szívbetegségben szenved
- A családban előfordult xantelazma
A xantelazma más betegségek jele is lehet, mint például:
- Hiperlipidémia (magas koleszterinszint)
- Cukorbetegség
- Pajzsmirigy problémák
Xantelazma: Okok
A xantelazma oka többféle lehet, ezért a diagnózis felállításához szemészeti konzultáció ajánlott. A leggyakoribbak a következők:
- A magas koleszterinszint genetikai öröklődése
- Súlygyarapodás
- Pajzsmirigy rendellenességek (hypothyreosis)
- Gyulladás
- Cukorbetegség
- Túlzott alkoholfogyasztás
A xantelazma tünetei
A xantelazma jelei a szemhéjon megjelenő sárga foltok. Kezdetben laposak, de idővel megduzzadnak. Bár ártalmatlanok, kellemetlenséget okoznak. Lehetnek:
- Puhák vagy szilárdak
- Felső vagy alsó szemhéjon elhelyezkedők
- Szimmetrikusak vagy aszimmetrikusak
Diagnózis és kivizsgálások
A konzultáció során a szakember kérdéseket tesz fel Önnek a kórtörténetéről (genetikai öröklődés, kockázati tényezők, korábbi szemészeti beavatkozások stb.) Ezután az orvos elvégzi a xantelazma/xantelazmák fizikai vizsgálatát.
A xantelazma diagnosztizálása nem igényel további szemészeti vizsgálatokat, de ha a szakorvos szükségesnek tartja, kérheti a következő vizsgálatok elvégzését:
- A lipidprofil (koleszterinszint) meghatározása
- Pajzsmirigyzavar szűrése
- Cukorbetegség szűrése (vércukorszint)
- Máj- és vesefunkció meghatározása
Xantelazma: kezelés
Számos xantelazma eltávolítási eljárás áll rendelkezésre:
- Lézeres elpárologtatás
- Folyékony nitrogén krioterápia
- Rádiófrekvenciás abláció (4Mhz)
- Elektrodeszikáció
- TCA-sav helyi alkalmazása
- Sebészeti beavatkozás
A xantelazma eltávolításának mellékhatásai a következők lehetnek:
- A bőr színének megváltozása
- Hegesedés
- Kellemetlen érzés a szemhéjakon
- A szemhéjak befelé fordulása (entrópium)
A xantelazma kezelése általában hatásos. Néhány eljáráshoz több kezelésre is szükség lehet a teljes eltávolításhoz.
Fennáll annak a veszélye is, hogy idővel újra megjelenhetnek, ezért fontos, hogy olyan étrendet kövessen, amely a koleszterinszintet a normális határokon belül tartja, abbahagyja a dohányzást és ne fogyasszon túl sok alkoholt.
Gyakori kérdések
A xantelazma önmagától is eltűnhet?
Nem. A xantelazma nem múlik el kezelés nélkül. Ugyanakkor fennáll a lehetőség, hogy a növekedésük megáll egy bizonyos méret elérése után.
Mennyi ideig tart a gyógyulás a xantelazma eltávolítása után??
Ez a választott kezeléstől függően akár 3-4 napig is eltarthat. Az eljárás egyes mellékhatásai néhány napon belül megszűnnek, míg mások (bőrdepigmentáció) csak hónapok múlva tűnnek el teljesen.
Hogyan csökkenthető a betegség kockázata?
A szakemberek a következőket ajánlják:
- Kiegyensúlyozott, zsírszegény, zöldségekben és gyümölcsökben gazdag étrend.
- A dohányzás és az alkohol elhagyása
- Rendszeres testmozgás
- A szakorvos által a koleszterinszint csökkentésére, a cukorbetegség vagy a magas vérnyomás kezelésére felírt gyógyszerek.
Lényeges, hogy ne nyomja ki a xantelazmát, és ne próbálja meg otthon kezelni. Kérjen időpontot egy konzultációra Dr. Holhos valamelyik klinikáján, és meggyőződhet róla, hogy jó kezekben van.
Dr. Teodor Holhos, szemészsebész által orvosilag felülvizsgált szöveg
Írta
Dr. Holhos csapata Rendellenességek
A nystagmus az a szemészeti rendellenesség, amely esetén a szemek ismétlődő és akaratlan mozgásokat végeznek. Tudjon meg többet a további tünetekről és kezelési lehetőségekről.
A dyschromatopsia egy általános kifejezés különböző látászavarokra utal, amelyek jellemzője a színérzékelés hiányossága.
A „lebegő foltok” gyakran ártalmatlanok és természetes velejárói az öregedési folyamatnak. Tudja meg, mi okozza őket, és miként enyhítheti a tüneteket.
A szemallergiák a szervezet allergénre adott reakciója, ami a szem gyulladását és viszketését okozza. A leggyakoribb szemallergiák szezonálisak.
Az okuláris migrén a leggyakrabban a 40-es korosztályban fordul elő. Látászavarokban és akár átmeneti vakságban nyilvánul meg.
A keratitis, más néven „szaruhártyafekély”, a szaruhártya gyulladása. Ha korán felismerik, a szembetegség könnyen kezelhető és gyorsan gyógyul.
A diplopia egy olyan szemészeti betegség, amely során két képet látunk ugyanarról a dologról. A rendellenesség bárkit érinthet, de 60 éves kor után gyakoribb.
A xantelazma a xanthomák családjába tartozik, és a szem körüli bőrsejtek zsírlerakódásait jelenti. Sárga, ártalmatlan dudorok formájában észlelhető.
A színvak emberek másképp érzékelik a színeket, mint a legtöbb ember. A legtöbbször ez a szembetegség megnehezíti bizonyos színek megkülönböztetését.
Az epiphora olyan szemészeti rendellenesség, amely a szem túlzott könnyezésével jelentkezik. Legtöbbször nem súlyos, és magától elmúlik. Ha azonban ezt tapasztalja, és a probléma továbbra is fennáll, javasoljuk, hogy kérjen időpontot egy szemészeti vizsgálatra. A kezelés az epiphora okától függően eltérhet.
Ha sárga foltot veszel észre a szemed fehérjén, akkor nagy valószínűséggel pingueculával van dolgod. Ez a szemészeti rendellenesség nem súlyos, de a tünetek kellemetlenek lehetnek. Tudjon meg mindent a pinguecula kezeléséről, és ami még fontosabb, a megelőzéséről.
Az entropium az a szemészeti rendellenesség, amikor a szemhéj befelé fordul. Eltér az ektropiumtól, amikor a szemhéj kifelé fordul. Leggyakrabban idősebb embereknél fordul elő, és általában csak az alsó szemhéjat érinti.
Ön is szenvedhet szemészeti toxoplazmózisban anélkül, hogy tudna róla. Ez a retinális rendellenesség rendkívül gyakori századunkban, és szempanaszokban és homályos látásban nyilvánul meg.
A szemhéjkifordulás az a szemészeti rendellenesség, amikor a szemhéj és a szempillák eltávolodnak a szaruhártyától, és kifelé fordulnak.
A fejfájás egyik leggyakoribb típusa a szem eredetű fejfájás. Szemészeti rendellenesség következtében jelentkezik.
Blepharitis, vagyis szemhéjszéli gyulladás a szemhéjak gyulladásában megnyilvánuló szemészeti megbetegedés. A szemhéjak tövénél a beteg apró kéregszerű, megszilárdult olajrészecskékből vagy baktériumokból álló kéregszemcséket észlel, amelyek a szem sarkánál lévő ráncban gyűlnek össze.
Az uveitis az uvea (szőlőhártya) gyulladásos megbetegedése, amely a látás megváltozásával és szemfájdalommal jelentkezik.
A leggyakoribb szemészeti betegségek közé tartozik a szemárpa. Ez a köznyelvben „árpa” néven ismert, és a szemhéjak fertőzése.
A csüngő szemhéj orvosi nyelven „ptosis palpebrae” néven ismert. Úgy jelentkezik, hogy az egyik vagy mindkét szem látónyílása beszűkül, ami esztétikai és funkcionális kellemetlenségeket okoz.
Az amblyopia egy látásprobléma, amely a köznyelvben „lusta szem” néven ismert. Ez az állapot az egyik vagy mindkét szemen előfordulhat, és a tanulmányok szerint a lakosság körülbelül 3%-a szenved ebben a szembetegségben.
A „száraz szem” vagy „fáradt szem” érzése az orvosi szakkifejezésekben „száraz keratoconjunctivitis” vagy „xerophthalmia” néven fordul elő, és a könnyfilm működési zavarára utal.
A kancsalság, más néven „szemtengelyferdülés” az a szemészeti betegség, amikor a szemtengelyek nem egy vonalban helyezkednek el. Ezáltal a két szem különböző irányba tekint egy fix pont nézésekor.
A kötőhártya-gyulladás az egyik leggyakoribb szembetegség. Felnőtteknél, gyermekeknél és csecsemőknél egyaránt előfordulhat.
A jégárpa a felső vagy alsó szemhéj gyulladásában nyilvánul meg. Ez az egyik leggyakoribb szemészeti állapot, és akkor fordul elő, ha a szem faggyúmirigyeinek kiválasztása elzáródik. A jégárpa „chalazion” néven is előfordulhat.
A makuladegeneráció a makula és ezáltal a központi látás minőségének romlásával jár. Ez a betegség nem érinti a perifériás látást, így nem vezethet teljes vaksághoz.
A távollátás befolyásolja a közeli tárgyak látását. Lehet, hogy a távoli tárgyakat tisztán látja, de a közelebbi tárgyak, akár egy könyvben lévő szavak is, általában nem fókuszálhatók. A távollátás akkor fordul elő, amikor a szem nem fókuszálja megfelelően a fényt a retinára (a szem hátsó részén lévő fényérzékeny rétegre).
A rövidlátás egy olyan állapot, amely a fénytörési hibák kategóriájába tartozik (az asztigmatizmussal és a távollátással együtt). Általánosságban a rövidlátás homályos távoli látásként jelentkezik, míg a közellátás nem okoz problémát.
Az asztigmatizmus a rövidlátáshoz és a távollátáshoz hasonlóan fénytörési hiba. Általánosságban elmondható, hogy a rendellenesség a tárgyak, felületek távolságától függetlenül homályos, elmosódott látásban nyilvánul meg.
A presbyopia az életkorral összefüggő rendellenesség, amelyet a közelre való látás csökkenése jellemez. Általában 40 éves kor körül jelentkezik.
A szürkehályog egy gyakori szemészeti megbetegedés, amely a látás fokozatos elvesztését okozza a lencse átlátszóságának csökkenése miatt. Tanulmányok szerint a lakosság mintegy 50%-a veszíti el látását ennek az állapotnak köszönhetően.
LÁSD Összes