Myodesopsia – (lebegő foltok)
A köznyelvben a myodesopsiát „lebegő foltoként” ismerik. Olyan szemészeti rendellenesség, ami a látómezőben megjelenő különböző alakzatok megjelenésével nyilvánul meg. Ezek lehetnek szürke vagy fekete pöttyök, foltok, fonalak vagy pókhálók, amelyek a szemgolyóval együtt mozognak. Leggyakrabban rendkívül fényes felületek, például tiszta égbolt vagy fehér fal nézésekor észlelhetők.
A legtöbb esetben a myodesopsia az öregedési folyamat természetes velejárója. Ahogy öregszünk, az üvegtest (a szem belsejében lévő folyadék) mennyisége csökken, és ez vezet ehhez a látási rendellenességhez.
Fontos, hogy rendszeresen járjon szemészeti ellenőrzésre, különösen akkor, ha krónikusan tapasztalja a „lebegő foltokat”. Általában ez sem jelent komoly problémát, de lehet egy másik, komolyabb látásprobléma előjele is.
Hogyan alakul ki a myodesopsia?
A szaruhártya és a szemlencse, a szem elülső részén lévő alkotóelemek a szem hátsó részén lévő retinára irányítják a fényt. Amikor a fény behatol a szembe, áthalad az üvegtesten, a szemgolyó belsejében lévő gélszerű anyagon.
Ez az anyag, amely gyermek-, ifjú- és felnőttkorban sűrűbb, az életkor előrehaladtával kezd folyékonnyá válni, ami a szem belsejében fokozatosan felhalmozódó szemcséket eredményez.
Idővel az üvegtestben lévő mikroszkopikus rostok elkezdenek összecsomósodni. A folyamat előrehaladtával a lerakódások akadályozhatják a fény áthaladását a szemen, árnyékot vetve a retinára, „lebegő foltok” érzetét keltve látómezőben.
Myodesopsia: Tünetek
A „lebegő foltok” olyan alakzatok, amelyeket fényes felületre nézve láthatunk. A páciensek leggyakrabban akkor érzékelik a myodesopsiát, amikor az égre, fehér falakra vagy papírlapra néznek. Sokféle alakzatban jelentkezhetnek:
- Fekete vagy szürke pöttyök
- Hullámos vonalak
- Foltok
- Vékony szálak, amelyek lehetnek csomósak és szinte átlátszóak.
- Pókok vagy pókhálók
- Gyűrűk
- Kis árnyékos alakzatok
Lehetséges, hogy a „lebegő foltokkal” egyidejűleg fényvillanások is megjelennek. Ezeket nevezzük fotopsziának.
A myodesopsia egyik tünete a fényes foltok észlelése, amelyet fejfájás kísér. Emiatt egyes betegek összekeverik a „lebegő foltokat” a szemészeti migrénnel, holott két teljesen különböző rendelleneségről van szó.
Myodesopsia: Okok
Mint fentebb említettük, a myodesopsia fő oka az előrehaladott életkor. Eleinte eléggé zavaróak lehetnek, de a pácienseink szerint idővel egyre kevésbé vagy egyáltalán nem észlelik, bár továbbra is jelen vannak.
Néha a „lebegő foltok” komolyabb látásproblémákat jelezhetnek, amelyeket az üvegtest zsugorodása és a szemgolyóban keletkező feszültség okoz. A leggyakoribb rendellenesség a retinaleválás, amely, ha nem kezelik időben, akár vaksághoz is vezethet.
A myodesopsia egyéb, kevésbé gyakori okai a következők:
- Szemsérülés
- Diabéteszes retinopátia
A lebegő foltokkal járó súlyos szembetegségek a következők:
- Üvegtesti bevérzés
- Gyulladt üvegtest vagy retina – fertőzés vagy autoimmun betegség miatt.
- Szemdaganatok
- A retinaszakadás
Kezelés: Myodesopsia
A myodesopsia veszélytelen, és általában nem írnak elő szemészeti kezelést. Ha elkezdjük látni a lebegő foltokat, akkor folyamatosan megmaradnak, de idővel már nem észleljük őket. Az egyik javaslat az lenne, hogy próbálja meg eltávolítani őket a látómezejéből. Mozgassa folyamatosan a szemgolyóját, mivel ez megmozgatja a benne lévő zselatinos folyadékot. Hatékonyabb, ha fel-le mozgatja a szemét, mint jobbra-balra.
Myodesopsia: Műtét
Ha a rövidlátás korlátozza a látását, orvosa javasolhat egy szemészeti beavatkozást, az úgynevezett vitrektómiát. A műtét során az üvegtestet sóoldattal pótolják.
A műtét kockázatai rendkívül alacsonyak, de a következőket eredményezheti:
- Retinaleválás
- Retinszakadás
- Szürkehályog
Gyakori kérdések
1. A myodesopsia súlyosbodhat?
A myodesopsia általában nem súlyosbodik. Ha azonban újabb „lebegő foltokat” észlel, vagy ha ezeket fényvillanások kísérik, célszerű felkeresni a szemészorvosát.
2. Előfordulhat, hogy a „lebegő foltok” egyszerre mindkét szemnél jelentkeznek?
„Lebegő foltok” általában egyszerre egy szemnél jelentkeznek. Mindkét szem érintett lehet, de nem egyszerre.
Mikor ajánlott orvoshoz fordulni?
Azonnal forduljon szemészorvoshoz, ha az alábbi tüneteket észleli:
- A szokásosnál több „lebegő foltot” lát
- Hirtelen új „lebegő foltok” megjelenését észleli.
- Először lát fényvillanásokat is, mégpedig a „lebegő foltokat” észlelő szemében.
- Úgy érzi, hogy egy sötét függöny akadályozza a látását, vagy van egy olyan terület, amelyet nem lát tisztán
- Elveszíti a perifériás látását (a látótere széle elsötétült)
Ezek a fájdalommentes tünetek retinaszakadásra utalhatnak, és ha nem kerül sor sürgősségi retinaleválás műtétre, a látás egész hátralévő életére veszélybe kerülhet.
Kérjen időpontot Dr. Holhos klinikáin, és a legjobb szemészeti kivizsgálásokban részesül. Megtalál minket Kolozsváron, Tordán, Nagyszebenben, Medgyesen és Gyulafehérváron.