Szemészeti eredetű fejfájás: tünetek és diagnózis
Az akut fejfájást a szakgyógyászatban „fejfájás” néven ismerik. Néha a fejfájást fáradtság, stressz, fizikai megterhelés, éhség vagy menstruáció okozza. Máskor a fejfájás bizonyos gyógyszerek, például a szájon át alkalmazott fogamzásgátlók szedése, vagy olyan ételek fogyasztása okozhatja, amelyek tiramint, nitrátokat vagy mononátrium-glutamátot tartalmaznak (pl. penészes sajtok, joghurtok, jégkrém, felvágottak vagy csirkemáj). Az alkohol és a koffein szintén olyan anyagok, amelyek fejfájást okozhatnak. Ezek azonban mind átmeneti jellegűek, és amint az okot kezelik, a migrén elmúlik. Ha a fájdalom erős, a fejfájás komolyabb betegség jele, ilyenkor mindenképpen szakorvosi konzultációra van szükség.
A fejfájás egyik leggyakoribb típusa a szemészeti eredetű fejfájás. Ez valamilyen szemészeti rendellenesség következtében jelentkezik.
Hányféle fejfájás létezik?
A fejfájás akkor jelentkezik, amikor a túlzottan aktív idegsejtek impulzusokat küldenek az agyba. A vérerek ekkor kitágulnak és gyulladásos anyagokat bocsátanak ki, amelyek lüktető fájdalmat váltanak ki. A fejfájás lehet:
- Elsődleges
- Migrének
- Tenziós fejfájás, más néven stresszes fejfájás, idiopátiás fejfájás vagy pszichogén fejfájás.
- Cluster fejfájás, cephalalgia, Horton-szindróma, halmozott fejfájás vagy cluster fejfájás.
- Krónikus fejfájás
- Krónikus progresszív fejfájás, más néven gyulladásos fejfájás.
- Nyakszirti fejfájás
- Másodlagos (a szomszédos szervek betegségei, idegbetegségek és mentális betegségek által okozott)
A szemészeti fejfájás egy másodlagos fejfájás, amelyet a szem valamely rendellenessége okoz. A glaukóma, a látászavarok és a kancsalság a szemfejfájás leggyakoribb okai közé tartoznak.
Mi okozza a szemészeti fejfájást?
- A szemészeti fejfájás leggyakrabban azoknál a betegeknél fordul elő, akiknél fénytörési hibák fordulnak elő, és semmit sem tesznek a korrekciójuk érdekében. A távollátás, a rövidlátás és az asztigmatizmus olyan szemészeti betegségek, amelyek a közel-, a távol- vagy a közel- és a távollátást egyaránt befolyásolják, attól függően, hogy milyen típusú és mennyire előrehaladott az állapot. A fejfájás általában a tévé, számítógép vagy telefon előtt eltöltött hosszú idő után jelentkezik, vagy miután a beteg sokat ír vagy olvas. Ebben az esetben a szem eredetű fejfájás szemgödör fölötti, és kisugározhat a temporális és okcipitális régióba.
- Szemgödör fölötti fejfájás az is, ha a páciens a szaruhártya, a szivárványhártya vagy a csillószőrtest rendellenességében szenved. Ezek a szemek vörösségével és fényérzékenységével válnak láthatóvá. A fejfájás itt azért gyakori, mert a szivárványhártya, a csillótest és a szaruhártya erősen innervált.
- A kancsalság egy másik szemészeti állapot, amely fejfájásban nyilvánulhat meg. A „kereszttekintés” vagy „kereszttekintés” olyan állapot, amikor a binokuláris látás károsodik, és az egyik szem eltér, amikor egy fix pontra kell néznie.
- A zöldhályog szintén okozhat fejfájást. A fejfájáson kívül a beteg a következőket tapasztalja: szemfájdalom, alagútlátás, fényérzékenység, vörös szemek, hányinger, hányás és homályos látás.
Melyek a szemészeti fejfájás tünetei?
A szem eredetű fejfájás jelei a következők:
- Szemfájdalom
- Fényérzékenység
- Látászavarok
- Szédülés
- Hányinger
- Hányás
- Magas vérnyomás
- Láz
- Görcsök
- Parézis
Hogyan diagnosztizálják a szemészeti fejfájást?
A diagnózis felállítása szemészeti szakvizsgálat során történik. Ez egy sor részletes vizsgálatot foglal magában:
- A páciens kórtörténetének meghatározása (milyen gyakoriak a fejfájások, mikor fordulnak elő, milyen súlyosak, milyen tényezők váltják ki őket, van-e a családban fejfájás).
- A látásélesség meghatározása
- A szemtörés mérése
- A szemnyomás mérése
- A szem motilitásának vizsgálata
- Az elülső pólus biomikroszkópos vizsgálata
- Szemfenékvizsgálat
- Számítógépes perimetria
- Gonioszkópia
- Ha a fejfájás mellett a beteg eszméletvesztéssel is jelentkezik, ajánlott az elektroenkefalogram elvégzése.
- Egyéb vizsgálatok: CT-vizsgálat, MRI, lumbálpunkció – a szakorvos észrevételeitől függően.
Fejfájás gyermekeknél
A gyermekkori fejfájás leggyakrabban vírusfertőzésekkel és az arcüregek, a fülek vagy a torok fertőzéseivel függ össze. Egyéb okok lehetnek:
- Dehidratáció
- Szemészeti betegségek
- Fogászati betegségek
- A pihentető alvás hiánya
- Túl hosszú képernyő előtt töltött idő
- Agyhártyagyulladás
- Fejsérülés
- Agydaganatok
Forduljon a sürgősségi orvoshoz, ha a gyermeknél az alábbiakat észleli:
- Bármilyen fejfájás, 4 éves kor alatt
- Fejfájás alvásból való felébredéskor
- Egyre gyakoribbá vagy intenzívebbé váló fejfájás
- Fejfájás, láz, hányás és hányinger
- Homályos látással kísért fejfájás
- Esés vagy ütés utáni fejfájás
- Eszméletvesztéssel járó fejfájás
Fejfájás: Szemészeti kezelés
Szemészeti eredetű fejfájás esetén a szemészeti vizsgálat határozza meg a kezelés típusát is. Az állapot súlyosságától függően a páciensnek a következőket írhatják elő:
- Szemüveg vagy kontaktlencse
- Helyi kezelés szemcseppekkel
- Gyógyszeres kezelés (fájdalomcsillapítók, gyulladáscsökkentők, érösszehúzó szerek)
- Lézeres szemműtét
Dr. Holhos klinikái a szemészeti ipar legmodernebb berendezéseivel és technológiájával vannak felszerelve. Ezek a Dr. Holhoș szemészeti szakrendelő hálózat szakorvosai révén nemcsak az Ön látásának minőségét, hanem az életminőségét is javítják.