Nystagmus: Típusok, okok és kezelése
A nystagmus az a szemészeti rendellenesség, amely esetén a szemek ismétlődő és akaratlan mozgásokat végeznek. A nystagmusban szenvedő emberek néha szokatlan helyzetben tartják a fejüket, vagy egy bizonyos módon bólogatnak, hogy ellensúlyozzák a szemproblémát.
Általában a nystagmus egy másik szemrendellenesség vagy egyéb betegség tünete. Nincs pontos adat az ebben a rendellenességben szenvedő betegek számáról, de egy nemrégiben készült tanulmány szerint 10000 emberből 6-24 embernél jelentkezik a nystagmus valamilyen formája. A leggyakoribb a neurologikus nystagmus, a látásromlással járó nystagmus (pl. veleszületett szürkehályog) és a retina betegségekkel összefüggő nystagmus (pl. akromatopszia).
A továbbikban is megtudhatja, hogy mi a nystagmus, melyek a tünetei és milyen kezelési lehetőségek vannak.
Nystagmus: Mit jelent?
A nystagmus egy olyan szemészeti probléma, amelyben a szemek gyors, ciklikus és akaratlan mozgásokat végeznek. Az agy és a fülben lévő szerkezetek irányítják a szemmozgást. Ezek a szerkezetek alkotják a vesztibuláris rendszert, vagyis az egyensúlyközpontot, amely automatikusan megváltoztatja a szemek helyzetét, amikor Ön a fejét mozgatja, hogy a látott kép fókuszban maradjon.
A nystagmusban szenvedőknél fennáll valamilyen probléma, amely megakadályozza az agy, a vesztibuláris rendszer és a szemek közötti együttműködést.
Ez problémákat okozhat a látás minőségében, a mélységérzékelésben, az egyensúlyban és a koordinációban.
A nystagmus típusai
A nystagmus a gyermekeknél és felnőtteknél egyaránt előforduló rendellenesség.
Az életkortól függően a nystagmusnak két típusa van: veleszületett vagy csecsemőkori (születéskor vagy az élet első hónapjaiban jelentkezik) és szerzett (6 hónapos kor után jelentkezik).
1. Veleszületett vagy csecsemőkori nystagmus
A nystagmussal született csecsemőknél általában 6 hetes és 3 hónapos koruk között jelentkeznek a tünetek. Előfordul, hogy a szülők örökítik át a nystagmust, de az ok nem mindig egyértelmű.
A veleszületett nystagmusban szenvedő gyermekeknél gyakran mindkét szem érintett. A szemük általában oldalirányban mozog ide-oda. A fő tünete a homályos látás.
2. A szerzett nystagmus
A szerzett nystagmus az élet későbbi szakaszában jelentkezik, és felnőtteknél gyakoribb.
A nystagmus lehet az agyat, a szemet vagy a fület érintő betegség tünete. Az is előfordulhat, hogy nincs köze semmilyen betegséghez, és egyszerűen csak az illető testének működési módja miatt alakul ki.
Néha a nystagmus az alkohol- és kábítószer-fogyasztás következménye. A szerzett nystagmusban szenvedő felnőttek gyakran homályosnak írják le látásukat.
A szemmozgásoktól függően megkülönböztetünk:
- Függőleges irányú nystagmus (a szemek fentről lefelé mozognak)
- Körkörös/rotációs nystagmus (a szemek az inga mozgását utánozzák)
- Vízszintes irányú nystagmus (a szemek jobbról balra mozognak)
- Ugráló nystagmus (a szemek az egyik irányba mozognak, majd az ellenkező irányba ugranak)
Nystagmus: Okai
A nystagmus utalhat más szembetegségre, neurológiai betegségre vagy a belsőfül azon részeinek problémájára, amelyek az egyensúlyt és a koordinációt szabályozzák.
A nystagmus okai és kockázati tényezői a következők:
- Az agy vagy a szem fejlődési problémái
- Retina- vagy látóideg-károsodás
- Belsőfül-rendellenességek(pl. benignus paroxizmális pozicionális vertigo/BPPV vagy Ménière-betegség)
- Agyvérzés
- Agydaganat
- Szem- vagy fejsérülés
- Alkohol- vagy drogfogyasztás
- Albinizmus (a bőr pigmentációjának hiánya)
- Látásproblémák, beleértve a rövidlátást vagy az asztigmatizmust is
- Bizonyos gyógyszerek (pl. epilepszia elleni gyógyszerek)
- A központi idegrendszert érintő betegségek (pl. szklerózis multiplex)
- Csecsemők szemproblémái (pl. kancsalság, fókuszálási problémák és szürkehályog)
Ha nem egyértelmű a kiváltó ok, a rendellenességet idiopátiás nystagmusnak diagnosztizálják.
Nystagmus: Tünetei
A nystagmus fő jele az akaratlan szemmozgás. Ez érintheti az egyik vagy mindkét szemet. Az esetleges további tünetek a kiváltó problémától függnek, és a következők lehetnek:
- Elmosódott és reszketegnek tűnő tárgyak
- Éjszakai látási problémák
- Fényérzékenység
- Egyensúlyzavar
- Szédülés
- Úgy érzi, hogy a környezete mozog
A nystagmus diagnosztizálása
A nystagmus szemészeti vizsgálattal diagnosztizálható. A konzultáció során kifejezetten a szemek mozgására összpontosítanak.
- A páciens kórtörténetét alaposan feltárják a tünetek vagy az általános egészségügyi problémák jelenlétének magyarázatára. Figyelembe veszik továbbá az esetlegesen szedett gyógyszereket és a környezeti tényezőket, amelyek hozzájárulhatnak a nystagmus kialakulásához.
- A látásélesség mérése a látásromlás mértékét értékeli.
- A fénytörési vizsgálat meghatározza, hogy a lencsének mekkora fényerőre van szüksége az esetleges fénytörési hiba (rövidlátás, távollátás vagy asztigmatizmus) kompenzálásához.
- Azt is megvizsgálják, hogyan fókuszálnak, mozognak és működnek együtt a szemek. Ahhoz, hogy egy tárgyról egyetlen tiszta képet kapjunk, a szemeknek hatékonyan kell változtatniuk a fókuszt, mozogniuk és összehangoltan kell működniük. Ez a szemészeti vizsgálat olyan problémákat keres, amelyek befolyásolják a szemmozgások irányítását, vagy megnehezítik mindkét szem egyidejű használatát.
Mivel a nystagmus gyakran más, a háttérben meghúzódó egészségügyi problémák következménye, a szemorvos javasolhatja, hogy további vizsgálatok céljából keressen fel egy másik szakembert. Ezek közé tartozhat fülvizsgálat, neurológiai vizsgálat vagy MRI. Az eredmények alapján megállapítják, hogy a páciens nystagmusban szenved-e, és meghatározzák a kezelést.
A nystagmus kezelése
Egyes esetekben az agy és a vesztibuláris rendszer kompenzálja az elváltozásokat, és a nystagmus idővel eltűnik vagy csökken az intenzitása, de a korrekció alapvetően az azt kiváltó betegség kezelésével történik. Például egy belsőfül-probléma kezelése javíthatja a nystagmus tüneteit, mint például a homályos látás vagy a szédülés.
Az orvos a nystagmus kezelésének meghatározásakor figyelembe veszi a páciens kórtörténetét és személyes igényeit.
Szemüveg nystagmus esetén
A tisztább látás segíthet lelassítani a nystagmussal járó gyors szemmozgásokat. Kezelőorvosa szemüveget vagy kontaktlencsét javasolhat a tünetek kezelésére. Az éles látáshoz szükség lehet prizmás szemüveglencsékre, amelyek korlátozzák a szemmozgást.
Gyógyszerek
Egyes gyógyszerek felnőtteknél csökkenthetik a nystagmus tüneteit, például az epilepsziaellenes szerek, izomlazítók és az onabotulinumtoxin. Ezek alkalmazása csak orvosi javaslatra történhet.
Szemizom műtét
Rendkívül ritka esetekben az orvos műtétet javasolhat a kancsalság kezelésére. A beavatkozás során a sebész a szemet mozgató izmokat rendezi át. Fontos megjegyezni, hogy ez a szemműtét nem gyógyítja meg a nystagmust, de javítja a szem mozgását. A pácienseknek ezután már nem kell annyira elfordítaniuk vagy billenteniük a fejüket, hogy tisztán lássanak.
Látásjavító műtét
Azok, akik nystagmusban is szenvednek és rövidlátók, lézeres műtétet is választhatnak. A Dr. Holhoș szemészeti klinika hálózatban 4 technológia áll rendelkezésükre: Excimer PRK lézeres műtét, FemtoLASIK lézeres műtét, ReLEx SMILE lézeres műtét és SMILE PRO lézeres műtét. Ezen eljárások egyike sem gyógyítja 100%-ban a nystagmust, de jelentősen javítják a látás minőségét és csökkentik a betegség tüneteit.
Tanácsok a nystagmussal élők számára
Van néhány dolog, amit otthon is megtehet a nystagmus tüneteinek enyhítésére.
- Válasszon nagy betűtípussal nyomtatott könyveket, vagy növelje a betűméretet telefonján, táblagépén vagy laptopján.
- Olvasás közben a nagyobb fény is segíthet.
- A nystagmussal élő gyermekek számára a nagyméretű, színes, hangot kiadó vagy egyedi textúrájú játékok a legjobbak.
- Engedje meg gyermekének, hogy a könyveket a fejét megbillentve közelítse a szeméhez. Hagyja, hogy kalapot vagy szemüveget viseljen – akár bent is – a fényvisszaverődések csökkentése érdekében.
A nystagmus lehet örökletes, de szerzett is, ebben az esetben pedig más betegséget jelezhet. Ha Ön vagy szerettei ennek a rendellenességnek a tüneteit észlelik, akkor szemészeti vizsgálatra van szükség, hogy megállapítsák az okot és a kezelés lépéseit.