Mi a hipermetrópia?
A távollátás befolyásolja a közeli tárgyak látását. Lehet, hogy a távoli tárgyakat tisztán látja, de a közelebbi tárgyak, akár egy könyvben lévő szavak is, általában nem fókuszálhatók. A távollátás akkor fordul elő, amikor a szem nem fókuszálja megfelelően a fényt a retinára (a szem hátsó részén lévő fényérzékeny rétegre). A súlyos távollátás esetén a távolságtól függetlenül minden homályosnak tűnhet.
Kik vannak a távollátás kockázatának kitéve?
A távollátás gyakran érinti a 40 év feletti felnőtteket, de minden korosztályt érinthet – beleértve a csecsemőket és a gyermekeket is. Gyermekeknél a távollátás általában genetikai eredetű. A csecsemők és kisgyermekek is szenvedhetnek a távollátástól, de ez idővel magától helyreáll, ahogy a gyermekek idősebbek lesznek. Előfordulhat azonban, hogy az egyik szem lusta lesz (amblyopia). Ennek oka, hogy a rosszabbul látó szemet az agy figyelmen kívül hagyja, és nem tanulja meg a helyes látásmódot. Ha ezt nem korrigálják kisgyermekkorban, fennáll a veszélye annak, hogy a gyengébb szem soha nem fog olyan jól látni, mint a másik szem.
Melyek a távollátás főbb tünetei?
A tünetek a beteg korától és a fénytörési hiba súlyosságától függően változnak. A beteg lehet tünetmentes. A fiatal betegek alacsony fénytörési hibája általában enyhe akkomodációs erőfeszítéssel korrigálható, anélkül, hogy tüneteket okozna. Ha azonban a szemizmoknak erősebben kell dolgozniuk, olyan tünetek jelentkezhetnek, mint például:
- Egyeseknek csak a közeli tárgyakra való fókuszálás okoz gondot, míg másoknak nehézséget okoz, hogy bármilyen távolságban tisztán lássanak.
- A közeli tárgyak homályosnak és fókuszálatlannak tűnnek, de a távoli tárgyak tisztán látszanak.
- Hunyorítania kell, hogy tisztán lásson
- Fáradt vagy feszült a szeme olyan tevékenységek után, amelyek a közeli tárgyakra való összpontosítást igénylik, mint például olvasás, írás vagy számítógépes munka.
- Fejfájás
- Enyhe viszolygás a fénytől/fotofóbia
A távollátó gyermekeknek kezdetben gyakran nincsenek nyilvánvaló látásproblémáik. De ha nem kezelik, ez olyan problémákhoz vezethet, mint például a lusta szem.
Mi okozza a távollátást?
A távollátás által érintett szemek nem törik (hajlítják) megfelelően a fényt. Alulfókuszálják a fényt és hiányos képet alkotnak a retinán. Amikor ez történik, nem lát tisztán.
A könnyebb megértés érdekében tekintsük át, hogyan működik a normális látás.
- A fény behatol a szembe.
- A fény megtörik, amikor két részen halad át. Először a szaruhártyán, a szem elülső részén lévő fedőrétegen, majd a lencsén, az átlátszó részen, amely a fényt mélyebbre fókuszálja a szembe.
- A fény fókuszált foltot képez a retinán, a szem hátsó részén lévő vékony szövetrétegen.
- A retina információt küld az agynak.
- Az agy az üzeneteket képpé alakítja.
A távollátás akkor fordul elő, ha a második lépéssel, a fénytöréssel van probléma.
Ennek az lehet az oka, hogy:
- A szemgolyó túl rövid. Ez azt jelenti, hogy a retina közelebb van a pupillához, így a fény elhalad a retina mellett. Egy normális szem általában körülbelül 23 mm hosszú, így a távollátó szem 23 mm-nél rövidebb lehet.
- A szaruhártya (az átlátszó réteg a szem elülső részén) túl lapos. A szaruhártyának íveltnek kell lennie, hogy a fényt a retinára irányítsa.
- A szem belsejében lévő lencse nem tud megfelelően fókuszálni
Néha a távollátás a szülőktől örökölt gének vagy a szemlencse merevebbé válása és az életkor előrehaladtával csökkenő fókuszálóképessége miatt alakulhat ki.
Hogyan lehet megelőzni a hipermetrópiát?
Nincs bizonyított módja a távollátás megelőzésének, de néhány lépéssel egészségesebbé teheti szemét:
- A megfelelő étrend: a sötétzöld leveles zöldségek jót tesznek a szemnek, akárcsak az omega-3 zsírsavakban gazdag halak.
- Rendszeres szemvizsgálat: a szemészorvos már azelőtt ellenőrizheti a szemproblémákat, mielőtt még tünetei lennének.
- Viseljen napszemüveget, még felhős napokon is: válasszon olyan napszemüveget, amely a nap ultraibolya (UV) sugárzásának legalább 99%-át blokkolja.
- Rendszeresen pihentesse a szemét: a hosszú ideig tartó számítógépezés vagy olvasás fáraszthatja a szemét. Nézzen 20 percenként 20 másodpercig valami távolabbi tárgyat.
Milyen vizsgálatokra van szükség a távollátás esetén?
A hipermetrópiát a szemvizsgálat során fedezik fel. Általában legalább 2 évente egyszer ajánlott a vizsgálat, de bármikor elvégeztetheti a vizsgálatot, ha aggályai vannak a látásával kapcsolatban.
A szemészeti vizsgálatok fájdalommentesek, és a következőkből állhatnak:
- Szemcseppek: Speciális szemcseppek használhatók a szemek tágítására. A cseppek megnövelik a pupillák (a szem fekete közepe) méretét, hogy több fényt engedjenek be, és a szemészorvos megvizsgálhassa a retinát.
- Autorefraktor: Ez a műszer a fénytörési hibát vagy a probléma súlyosságát méri. A műszer úgy néz ki, mint egy nagy keret lencsékkel. Segít a szemészorvosnak meghatározni, hogyan kell korrigálni az Ön látását.
- Biomikroszkópia: A szemorvos egy speciális fényt fókuszál a szemébe, hogy megnézze, hogyan verődik vissza a retina. Ez a lépés segít meghatározni, hogy ön távol- vagy rövidlátó. Ezt nem szokták gyakran alkalmazni, kivéve gyermekgyógyászati esetekben (gyermekek esetében).
Hogyan kezeljük a hipermetrópiát?
A távollátó gyermekek és fiatal felnőttek nem feltétlenül szorulnak kezelésre, mivel szemük gyakran képes alkalmazkodni a problémához, és látásukat nem befolyásolja jelentősen.
Az idősebb felnőtteknél, különösen a 40 év felettieknél általában szükség van kezelésre, mivel a szem az életkor előrehaladtával egyre kevésbé képes alkalmazkodni.
A távollátás többféle módon is korrigálható. A legfontosabb kezelések a következők:
- vényköteles szemüveg – ezeknek a szemüveglencséit kifejezetten az Ön számára tervezték, amelyek biztosítják, hogy a fény megfelelően fókuszálódjon az Ön szemének hátsó részére.
- kontaktlencse – egyesek jobban kedvelik ezeket, mint a szemüveget, mivel könnyűek és gyakorlatilag láthatatlanok.
- lézeres műtét – lézerrel megváltoztatják a szaruhártya alakját, ami azt jelentheti, hogy nem kell szemüveget vagy kontaktlencsét viselnie.
- műlencseimplantációs műtét
A szemüveg a legegyszerűbb és legbiztonságosabb kezelés. A kontaktlencsék és a lézeres műtétek esetében alacsony kockázata van szövődmények kialakulásának, és általában nem javallottak gyermekek esetében.
A távollátás csak akkor szűnik meg, ha műtéten esik át. Még műtét után is előfordulhat, hogy az állapot néhány év múlva visszatér.
Szemüveggel és kontaktlencsével látása javulhat és idővel a problémái enyhülhetnek. Fontos, hogy olyan gyakran viseljen szemüveget vagy kontaktlencsét, amilyen gyakran szemészorvosa javasolja. Rendszeres szemészeti ellenőrzésre is járnia kell, ha szükség van a lencse dioptriájának megváltoztatására.