Entropium: okai, tünetei és kezelése
Az entropium az a szemészeti rendellenesség, amikor a szemhéj befelé fordul. Eltér az ektropiumtól, amikor a szemhéj kifelé fordul. Leggyakrabban idősebb embereknél fordul elő, és általában csak az alsó szemhéjat érinti.
Mi a palpebralis (szemhéj) entropium?
Az entropium, más néven ” palpebralis entropium ” a szemhéj szélének a szemfelszín és a szaruhártya felé való kifordulása. Tudományos értelemben a pilosebaceaus (faggyúmirigy szőrtüszői) egység és a nyálkahártya-összeköttetés a szem belseje felé irányul.
Az entropium előfordulhat:
- A felső szemhéjon, az alsó szemhéjon vagy mindkettőn;
- Az egyik vagy mindkét szemen (ebben az esetben a beteg kétoldali entropiumban szenved);
- Felnőtteknél és gyermekeknél egyaránt, de idősebbeknél gyakoribb.
Kezeletlenül az entropium a következőkhöz vezethet:
- Szaruhártya elvékonyodása;
- Szaruhártya neovaszkularizáció;
- Szaruhártya kopás;
- Szaruhártya elváltozások;
- Kötőhártya elváltozások;
- Szem hegesedés.
Entropion vs Epibelpharon
Az entropium összetéveszthető az epiblepharonnal.
Az entropium mind a felső, mind az alsó szemhéjat érintheti, és a szem belsejében lévő izmokkal és szalagokkal, szemfertőzésekkel és traumákkal, illetve korábbi kezelésekkel függ össze.
Az epiblepharon csak az alsó szemhéjat érinti. A szempillák a szem felé hajlanak az alsó szemhéjon lévő többlet bőrredő miatt.
Mi okozza a palpebralis entropiumot?
Az entropium kialakulhat a szemhéj izmainak gyengülése vagy a szemhéjat a szemgödör falához rögzítő szalagok gyengülése miatt. Az entropium másik oka lehet a tegumentumon (maghéjon) vagy a kötőhártyán lévő heg, amely a szemhéjat húzza, és ezáltal a szemhéj széle befelé hajlik.
Kockázati tényezők:
- Időskor;
- Agenesia – a szemhéjban nem fejlődött ki elég szövet (veleszületett probléma);
- Szemfertőzések (pl. szemcsés kötőhártya-gyulladás);
- Szemészeti beavatkozások (az entropium a szervezet reakciójaként léphet fel azoknál, akik egy bizonyos kenőcsöt használnak a glaukóma kezelésére).
Hányféle entropium létezik?
A betegség okától függően az entropiumnak négy típusa létezik:
- Az involutivos entropium a leggyakoribb formája az állapotnak, és főként 60 év feletti embereknél fordul elő. Ezt a típust az alacsony izomtónus okozza, különösen az alsó szemhéj behúzóizmaiban, ami miatt a szempillák a szemgolyó felé hajlanak.
- A görcsös entropium akkor következik be, amikor a szemizom folyamatosan összehúzódik, és a szemhéj szélét befelé hajlítja. Az entrópiának ezt a típusát különböző irritációk, gyulladások vagy traumák váltják ki, például kötőhártya-, szemhéjgyulladás vagy keratitis. A görcsös entropiumot okozhatja a hátsó palpebrális támasz csökkenése is, ami azt eredményezi, hogy a szemgolyó mélyen a szemüregbe kerül.
- A hegesedő entropiumot okozhatja a szemet ért trauma, szemhéjégés, de a gyógyszerek mellékhatásai vagy különböző állapotok, például trachoma, vírusos kötőhártya-gyulladás vagy blepharitis is. Az entrópia ezen típusa a tarsus (pillaszél) görbületét érinti és abban nyilvánul meg.
- A veleszületett entropium egy ritka forma, amely születéskor jelentkezik.
Melyek az entropium tünetei?
A palpebralis entropiummal küzdő betegeknek a betegség stádiumától és súlyosságától függően különböző tünetei lehetnek. Az érintett szem irritációs érzésével, viszketéssel és a szembe került idegentest érzésével kezdődik. Idővel az entropium egyre nagyobb kellemetlenséget okoz, és megjelenik a:
- Fájdalom;
- Túlzott könnyezés;
- Szemszárazság;
- Fényérzékenység;
- Szemváladékozás és kéregképződés (általában reggel);
- Csökkent látásminőség;
- A szem körüli többlet bőrréteg megjelenése..
A palpebralis entropium súlyos esetei okozhatnak:
- Hegeket a szaruhártya felszínén;
- Szaruhártya-fekélyt;
- Nagyon ritka esetekben a látás elvesztését.
Hogyan diagnosztizálják a palpebralis entropiumot?
A palpebralis entropium diagnosztizálása szemészeti konzultáció során történik. Az orvos felméri a szövetek lazaságát, és a szemhéjnak az orr és a halánték felé történő húzásával megállapítja az entropium helyét, típusát és súlyosságát. A pácienst arra is megkérhetik, hogy pislogjon vagy erősen csukja be a szemét.
A szemészorvos így megállapítja a szemhéj szemen való elhelyezkedését és izomtónusát. Ha az entropiumot hegesedés, korábbi műtét vagy más szembetegség okozza, az orvos további vizsgálatokat végez a környező szövetek vizsgálatára.
Mi az entropium kezelése?
Számos olyan kezelés létezik, amely csak rövid időre enyhíti a palpebralis entropion tüneteit. Ezek közé tartoznak:
- Szemészeti cseppek a szemgolyó síkosítására;
- Kontaktlencsék;
- Injekciós kezelés.
A végleges kezelés az entropiumműtét.
A műtét célja a szemhéj visszahelyezése és az érintett szem izomtónusának javítása. A beavatkozás során helyi érzéstelenítést alkalmaznak a szemhéjszövetekbe fecskendezett xilinnel, nyugtató és fájdalomcsillapító gyógyszerekkel kombinálva.
A szakember által alkalmazott technika az egyes betegségtípusoknál eltérő. Az entropiumműtét általában a szemhéjak szerkezetének megerősítéséből áll, a szemhéj egész darabjainak vagy a bőr és az izom egyes szakaszainak reszekciójával. Az oldalsó szalagok megerősítésére irányuló beavatkozás (kantoplasztika) is végezhető. Ha a bőrön vagy a kötőhártyán heg van, a sebész kimetszi a heget, és bőrátültetést helyez el. Ezt a fül mögül, a felső szemhéjból, a szájpadlásról vagy az orrjáratból lehet venni.
Szövődmények
Nagyon ritkán komplikációk léphetnek fel az entropiumműtétet követően. Ezek közé tartoznak:
- Hipertrófiás hegek;
- Szemfertőzések;
- Vérömlenyek;
- Ektropium.
Műtét utáni tanácsok
Az entropiumműtétet ambulánsan végzik. A műtét befejezése után kötést helyeznek fel, és a beteg hazamehet. Másnap a páciens visszatér a klinikára, hogy a kötést eltávolítsák. A varratokat a műtét után 5-7 nappal eltávolítják.
A fertőzések megelőzése érdekében a szakorvos antibiotikumokat és gyulladáscsökkentőket írhat fel. A beteg műkönnyekből, antibiotikumokból, kortikoszteroidokból, botulinum toxinból vagy szisztémás kemoterápiából álló gyógyszert kaphat. A műtött területre hideg borogatás is javasolt lehet. Az aszpirin nem javallott, mivel növelheti a vérzés kockázatát.
Ha az entropium tüneteit észleli magán vagy egy közeli hozzátartozóján, kérjen időpontot egy szakorvosi konzultációra. A Dr. Holhoș szemészeti szakrendelő hálózat a legmodernebb szolgáltatásokkal és berendezésekkel várja Önt a kolozsvári, nagyszebeni, medgyesi, tordai és gyulafehérvári klinikákon.