Blepharitis, vagyis szemhéjszéli gyulladás a szemhéjak gyulladásában megnyilvánuló szemészeti megbetegedés. A szemhéjak tövénél a beteg apró kéregszerű, megszilárdult olajrészecskékből vagy baktériumokból álló kéregszemcséket észlel, amelyek a szem sarkánál lévő ráncban gyűlnek össze.
Blepharitis: okai, tünetei és kezelése
A blepharitis olyan szemészeti megbetegedés, amely a szemhéjak gyulladásában nyilvánul meg. A szemhéjak tövénél a beteg észreveszi a megszilárdult olajrészecskék vagy baktériumok által képzett kis kérgeket, amelyek a szem sarkánál lévő ráncban gyűlnek össze.
Mi a blepharitis?
A blepharitis krónikus betegség, amely akkor jelentkezik, amikor a meibom-mirigyek (a szempillák tövében) eltömődnek. Ez a szempillák közelében lévő szemhéjak gyulladásához, kellemetlen érzéshez és kipirosodáshoz vezet.
A blepharitis érintheti az egyik vagy mindkét szemet.
A betegség nem fertőző.
A blepharitis bármely életkorban előfordulhat, de leggyakrabban a 40 év feletti embereket érinti.
Ez egy krónikus és visszatérő fertőzés. Vannak olyan időszakok, amikor a tünetek nem észlelhetők, majd olyan időszakok, amikor rendkívül intenzívek.
A kezeletlen blepharitis további szövődményekhez vezethet:
A látás minőségét súlyosan befolyásolja a szaruhártya eróziója.
Hányféle típusa van a blepharitisnek?
A blepharitis legtöbbször kétoldali, és előfordulhat:
Elülső blepharitis – a szemhéj külső részét érinti, a szempillák melletti területen.
Hátulsó blepharitis – a szemhéj belső részét érinti, különösen a faggyúmirigyeket.
Vegyes blepharitis – a faggyúmirigyeket és a külső szemhéj alját is érinti. Ez a betegség leggyakoribb formája, ami miatt a krónikus blepharitis olyan nehezen kezelhető.
Mi okozza a blepharitist?
Mielőtt bemutatnánk a blepharitis okait, tudnia kell, hogy vannak olyan kockázati tényezők, amelyek hajlamosabbá teszik Önt erre a betegségre:
Ha dohányzik
Ha rendszeresen iszik
Ha kiegyensúlyozatlanul táplálkozik
Ha kontaktlencsét visel
Ha szennyezett környezetben él, ahol szél, por és alacsony páratartalom van.
Ha zsíros a bőre
Ha korpásodásra hajlamos
Ha allergiás bizonyos gyógyszerekre vagy kozmetikumokra.
Allergia a kontaktlencsetisztító oldatokra, szemgyógyszerekre vagy kozmetikumokra
Hormonális okok
A könnyfilm működési zavara
Cukorbetegség
Emésztőrendszeri rendellenességek
Vitaminhiány
Melyek a blepharitis tünetei?
A blepharitis felnőtteknél, gyermekeknél és csecsemőknél egyaránt előfordul. Leggyakrabban viszkető érzéssel, kipirosodással és irritációvaljár a szempillák környékén, valamint a külső szemhéj tövében kialakuló apró kérgekkel. A blepharitis egyéb tünetei a következők:
Könnyezés
Fényérzékenység
Idegen test érzés a szemben
Duzzadt szemhéjak
Szúró érzés a szemben
Szemhéjak letapadása
Hámlás a szem körül
A szemhéj zsíros érzése
Gyakoribb pislogás
Kellemetlen érzés a kontaktlencse viselése során
Száraz szemek
Mindezeket felerősítheti az alkohol- és dohányfogyasztás, a kiegyensúlyozatlan étrend, a kozmetikumokra való allergia és a környezeti körülmények – füst, por vagy huzat.
Hogyan kezelhető a blepharitis?
A krónikus blepharitis szemészeti konzultációt igényel, amelynek során a szakember megfigyeli a beteg tüneteit, vizsgálatokat végez, és felállítja a diagnózist. Ennek alapján a kezelés a következőket foglalhatja magában:
Jobb szemhéjhigiénia
Óvatos masszírozás és meleg vizes borogatások alkalmazása a váladék tisztítására (segít a váladék eltávolításában és letisztításában).
Antibiotikumos kezelés
Cseppekkel – műkönnyekkel történő kezelés a szaruhártya hidratálása és a könnyfilm fenntartása érdekében (ha a betegnek száraz szem tünetei is vannak).
Helyi kortikoszteroidok (a szemhéjszéli gyulladás csökkentésére)
A Dr. Holhos szemészeti szakrendelő hálózatában a blepharitis kezelhető egy speciálisan erre az eljárásra kifejlesztett készülékkel. Ez a szemüveghez hasonló, és úgy van kialakítva, hogy felmelegítse a szemhéjakat és enyhítse az állapot tüneteit. A kialakítás egyedi jellegének köszönhetően a szükséges meleg és nedvesség ellenőrzött módon biztosítható, ami jótékony hatással van a szem egészségére. A betegség súlyosságától és a páciens szemészeti kezelésre adott reagálásától függően a szemhéjgyulladás 5-10 kezelés alatt gyógyítható. Egy kezelés mindössze néhány percet vesz igénybe..
A nystagmus az a szemészeti rendellenesség, amely esetén a szemek ismétlődő és akaratlan mozgásokat végeznek. Tudjon meg többet a további tünetekről és kezelési lehetőségekről.
A „lebegő foltok” gyakran ártalmatlanok és természetes velejárói az öregedési folyamatnak. Tudja meg, mi okozza őket, és miként enyhítheti a tüneteket.
A diplopia egy olyan szemészeti betegség, amely során két képet látunk ugyanarról a dologról. A rendellenesség bárkit érinthet, de 60 éves kor után gyakoribb.
Az epiphora olyan szemészeti rendellenesség, amely a szem túlzott könnyezésével jelentkezik. Legtöbbször nem súlyos, és magától elmúlik. Ha azonban ezt tapasztalja, és a probléma továbbra is fennáll, javasoljuk, hogy kérjen időpontot egy szemészeti vizsgálatra. A kezelés az epiphora okától függően eltérhet.
Ha sárga foltot veszel észre a szemed fehérjén, akkor nagy valószínűséggel pingueculával van dolgod. Ez a szemészeti rendellenesség nem súlyos, de a tünetek kellemetlenek lehetnek. Tudjon meg mindent a pinguecula kezeléséről, és ami még fontosabb, a megelőzéséről.
Az entropium az a szemészeti rendellenesség, amikor a szemhéj befelé fordul. Eltér az ektropiumtól, amikor a szemhéj kifelé fordul. Leggyakrabban idősebb embereknél fordul elő, és általában csak az alsó szemhéjat érinti.
Ön is szenvedhet szemészeti toxoplazmózisban anélkül, hogy tudna róla. Ez a retinális rendellenesség rendkívül gyakori századunkban, és szempanaszokban és homályos látásban nyilvánul meg.
Blepharitis, vagyis szemhéjszéli gyulladás a szemhéjak gyulladásában megnyilvánuló szemészeti megbetegedés. A szemhéjak tövénél a beteg apró kéregszerű, megszilárdult olajrészecskékből vagy baktériumokból álló kéregszemcséket észlel, amelyek a szem sarkánál lévő ráncban gyűlnek össze.
A csüngő szemhéj orvosi nyelven „ptosis palpebrae” néven ismert. Úgy jelentkezik, hogy az egyik vagy mindkét szem látónyílása beszűkül, ami esztétikai és funkcionális kellemetlenségeket okoz.
Az amblyopia egy látásprobléma, amely a köznyelvben „lusta szem” néven ismert. Ez az állapot az egyik vagy mindkét szemen előfordulhat, és a tanulmányok szerint a lakosság körülbelül 3%-a szenved ebben a szembetegségben.
A „száraz szem” vagy „fáradt szem” érzése az orvosi szakkifejezésekben „száraz keratoconjunctivitis” vagy „xerophthalmia” néven fordul elő, és a könnyfilm működési zavarára utal.
A kancsalság, más néven „szemtengelyferdülés” az a szemészeti betegség, amikor a szemtengelyek nem egy vonalban helyezkednek el. Ezáltal a két szem különböző irányba tekint egy fix pont nézésekor.
A jégárpa a felső vagy alsó szemhéj gyulladásában nyilvánul meg. Ez az egyik leggyakoribb szemészeti állapot, és akkor fordul elő, ha a szem faggyúmirigyeinek kiválasztása elzáródik. A jégárpa „chalazion” néven is előfordulhat.
A makuladegeneráció a makula és ezáltal a központi látás minőségének romlásával jár. Ez a betegség nem érinti a perifériás látást, így nem vezethet teljes vaksághoz.
A távollátás befolyásolja a közeli tárgyak látását. Lehet, hogy a távoli tárgyakat tisztán látja, de a közelebbi tárgyak, akár egy könyvben lévő szavak is, általában nem fókuszálhatók. A távollátás akkor fordul elő, amikor a szem nem fókuszálja megfelelően a fényt a retinára (a szem hátsó részén lévő fényérzékeny rétegre).
A rövidlátás egy olyan állapot, amely a fénytörési hibák kategóriájába tartozik (az asztigmatizmussal és a távollátással együtt). Általánosságban a rövidlátás homályos távoli látásként jelentkezik, míg a közellátás nem okoz problémát.
Az asztigmatizmus a rövidlátáshoz és a távollátáshoz hasonlóan fénytörési hiba. Általánosságban elmondható, hogy a rendellenesség a tárgyak, felületek távolságától függetlenül homályos, elmosódott látásban nyilvánul meg.
A szürkehályog egy gyakori szemészeti megbetegedés, amely a látás fokozatos elvesztését okozza a lencse átlátszóságának csökkenése miatt. Tanulmányok szerint a lakosság mintegy 50%-a veszíti el látását ennek az állapotnak köszönhetően.
Időpontot gyorsan foglalhat a jobb oldali űrlap segítségével, vagy telefonon keresztül. A recepción dolgozó kollégáink szívesen tájékoztatják Önt a szabad időpontokról és a szükséges információkról. Az űrlap kitöltése nem időpont egyeztetés vagy időpont megerősítés, hanem időpontigénylés. Csapatunk felveszi Önnel a kapcsolatot, hogy ellenőrizze az orvosok elérhetőségét és időpontot egyeztessen.
Betegtájékoztató a konzultációra/műtétre történő időpont-egyeztetéshez
Az a páciens, aki a konzultációra/műtétre szóló időpontot egyszer, legalább egy nappal az időpont előtt lemondja, ugyanolyan feltételek mellett jogosult egy második időpontra. Ha a páciens a második alkalommal is lemondja a konzultáció és/vagy műtét időpontját, új időpontot csak akkor kap, ha elfogadja az előzetes fizetést (fizetési megbízással vagy készpénzzel a recepción) úgy a konzultációra, mint a műtétre vonatkozóan. Az a beteg, aki nem jelenik meg a konzultáción/műtéten, nem mondja le az időpontot, és nem válaszol a hívásokra, csak akkor kérhet második időpontot, ha a konzultációért/műtétért előre fizet. A Prk/Femtolasik/Smile Pro retina- vagy lézeres műtétre időpontot kérő páciensek a műtét költségének 30%-át előre fizetik. Az időpontot csak az előleg átvétele után egyeztetjük. Ha a páciens a műtét előtt legalább 48 órával jelzi, hogy objektív okokból nem tud megjelenni, a teljes előleget visszafizetjük. Ha a páciens nem jelenik meg, és nem jelzi legalább 48 órával korábban, hogy nem tud megjelenni, a befizetett előleg kártérítés címén elveszettnek minősül, és nem térítjük vissza.