Mi a szürkehályog műtét?
A szürkehályog műtét egy biztonságos és hatékony, rövid (5-10 perces), ambulánsan, helyi érzéstelenítésben végzett beavatkozás, amely a szürkehályog egyetlen hatékony kezelési módja. A szürkehályog nem kezelhető gyógyszerekkel, és szemüveg viselésével sem korrigálható.
Hogyan állapíthatja meg, hogy szürkehályog műtétre van szüksége?
Úgy tűnhet, hogy a szürkehályog miatt csak az idősebbeknek kell aggódniuk, de ez nem így van. Nemcsak, hogy bármely életkorban kialakulhat szürkehályog, de 40 év felett megnő a valószínűsége, hogy kialakul. Elég lassan fejlődhet ki ahhoz, hogy addig ne észlelje, amíg nem befolyásolja a látását. A kezelés egyetlen módja pedig a műlencseimplantációs műtéttel történő eltávolításuk.
Íme néhány jel arra, hogy valószínűleg időszerű a műtét:
- homályos, zavaros vagy gyenge látás
- fotofóbia: intolerancia a természetes vagy mesterséges fénnyel szemben
- a fényszórók vakító fénye által okozott vizuális panaszok
- erősebb fényre van szükség az olvasáshoz és más tevékenységekhez
- a fényforrások körüli fénycsóvák megjelenése
- gyakori változtatások a szemüveglencsék vagy kontaktlencsék felírásában
- a közellátás javulása, a távollátás egyidejű csökkenésével (eleinte néhány páciens, akinek plusz dioptriája volt, örül, hogy „visszatért a látása” – szemüveg nélkül vagy régebbi, kisebb dioptriájú szemüveggel tud olvasni).
- a dioptriák növekedése a rövidlátóknál (mínusz lencsék)
- a kromatikus érzék megváltozhat nukleáris szürkehályog esetén, ami a sárga/kék tengely hiányával jár együtt
- a látótérben általános érzékenységcsökkenés (automatizált perimetriában) vagy az izopterek összehúzódása, lokalizált szkotozorok (kinetikus perimetriában) jelentkezhetnek.
Mit jelent a szürkehályog műtét?
Ez a technika egy kis bemetszést és a lencse ultrahanggal történő széttöredezését követően a lencse eltávolítását jelenti. A módszer előnye a gyors sebgyógyulás varratok nélkül, a látásfunkció kiváló helyreállítása és a műtét utáni szövődmények alacsony aránya. A műtétet egyszerre egy szemen végzik. Mindkét szemet nem ajánlott ugyanazon a napon műteni.
A műtétet antibiotikum és szteroid gyulladáscsökkentő szubkonjunktivális beadásával és fedőkötés felhelyezésével fejezzük be. Röviddel a műtét után a beteg különösebb korlátozás nélkül hazamehet. 45 napig helyi szemcseppes kezelésre van szükség, kerülni kell a fizikai megterhelést, a poros környezetet és a szem dörzsölését/nyomását. A szemet naponta forralt és lehűtött vízzel vagy sóoldattal mossuk át, majd eldobható törlőkendővel töröljük át a szemet. Az idegentest-érzés, könnyezés vagy fényérzékenység és homályos látás a műtét utáni első napokban normális.
A műlencse biokompatibilis anyagból készül, amely a természetes lencsét helyettesíti. A leggyakrabban használt a „hátsó kamrás”, mert pontosan ott helyezkedik el, ahol a természetes lencsénk van. Anyagától függően többféle típusa lehet, és a leggyakrabban az összehajthatót használják. A műlencsék lehetnek:
- Szférikus vagy aszférikus monofokális műlencsék
- Tórikus monofokális műlencse
- Multifokális
- Multifokális tórikus
A műlencsét minden esetben a vizsgálatokat követően javasoljuk. A monofokális műlencsék egyetlen fókuszponttal rendelkeznek, amely egy távolságban, általában a távollátásnál biztosít tiszta látást, ami azt jelenti, hogy a páciensnek a műtét után is szüksége lesz szemüvegre a közellátáshoz (olvasáshoz). Az aszférikus műlencsék a szférikus műlencséknél tisztább látást biztosítanak.
A tórikus műlencséket asztigmatizmusban szenvedő betegek számára ajánlják.
A multifokális műlencsék a legjobb teljesítményűek, és lehetővé teszik a betegek számára, hogy különböző távolságokban tisztán lássanak, és nagyobb szabadságot élvezzenek. A multifokális műlencsék három fókuszponttal rendelkeznek a közel-, a közép- és a távollátásért. A multifokális műlencsét viselő betegek 90%-a már egyáltalán nem visel szemüveget. Ezek olyan egyedi műlencsék, amelyek a legjobb látáskomfortot nyújtják a mindennapi tevékenységek során.
Mire számíthat a szürkehályog műtét után?
A gyógyulási idő általában egy-két nap, de minden ember különböző, és a gyógyulás a szem egészségétől és a műtét nehézségétől függ. Ráadásul egy nem természetes elem került a szervezetbe, ami még fontosabbá teszi, hogy rendszeres időközönként ellenőrzésre térjen vissza, hogy a sebész figyelemmel tudja kísérni a fejlődését. A homályos látás vagy a ködös látásérzet közvetlenül a műtét után jellemző. Előfordulhat, hogy a szemet kissé fájdalmasnak és nehéznek érzi, ami szintén normális. Ezek a tünetek javulni fognak, és az irritáció néhány napon belül megszűnik. A szemei kissé duzzadtak is lehetnek, és a szemfehérjén piros foltok (felületes vér) láthatók, de ezek a tünetek is elmúlnak néhány héttel a műtét után.
A műtét vagy lézeres műtét után tisztában kell lennie azzal, hogy számos normális mellékhatás jelentkezhet, ezért orvosa bizonyos lépéseket fog javasolni, és bizonyos tevékenységeket meg fog tiltani. Nagyon fontos, hogy a szakember tanácsait figyelembe vegye, hogy a kezelési tervet betartsa, és minél hamarabb élvezhesse a beavatkozás pozitív eredményeit.
Homályos látás – a beavatkozás után azonnal észre fogja venni, hogy látása homályos lesz, és néhány napig, de akár 6 hétig is kellemetlen érzései lesznek.
Gépjárművezetés képtelensége – mivel látása meggyengült, minden szakember azt javasolja, hogy kerülje a gépjárművezetést, amíg állapota nem normalizálódik, és újra biztonságos az Ön és a többi közúti szereplő számára.
A felépülési időszak szükségessége – a műtét után egy pihenő- és relaxációs időszak következik, amely alatt Ön teljesen felépül és a legapróbb részletekig visszanyeri látását. Ez azt jelenti, hogy a megerőltető fizikai tevékenységet szüneteltetni kell, és betegszabadság is ajánlott.
Új ápolási rutin – a műtét után ügyeljen arra, hogy ne nyúljon a szeméhez, még akkor sem, ha kellemetlen érzést vagy viszketést érez. Emellett a szemorvos által felírt cseppek használata előtt fontos az alapos kézmosás, hogy a fertőzés lehetőségét korlátozza.
Milyen szövődmények léphetnek fel a szürkehályog műtét után?
A szürkehályog műtét utáni szövődmények ritkák, és a legtöbbjük sikeresen kezelhető. A szürkehályog műtét kockázatai közé tartoznak:
- Gyulladás
- Fertőzés
- Vérzés
- Duzzanat
- Csüngő szemhéj
- Műlencse elmozdulása
- Retina leválás
- Glaukóma
- Másodlagos szürkehályog
- Látásvesztés
A szövődmények kockázata nagyobb, ha Önnek más szembetegsége vagy súlyos egészségügyi problémája van. Előfordul, hogy a szürkehályogműtét nem javítja a látást, mert a háttérben más betegségek, például glaukóma vagy makuladegeneráció okozta szemkárosodás áll. Amennyiben lehetséges, érdemes lehet más szemproblémákat is felmérni és kezelni, mielőtt a szürkehályogműtét mellett döntene.
Melyek a szakorvos tanácsai a szürkehályogműtét után?
A műtét után akár hat hétig is homályos lehet a látása. A beteg a műtét után azonnal hazamehet. A műtött szemet másnapig bekötözve kell hagyni. Másnap konzultációra jelentkezik a klinikán – a kötést leveszik, és elmagyarázzák neki a műtött szem ápolására vonatkozó teendőket, valamint a kezelés módját, majd az orvos megvizsgálja.
- az előírt kezelést 45 napig otthon kell folytatni
- a műtött szemet forralt és lehűtött vízzel vagy sóoldattal és sminkeltávolító vattakorongokkal kell átmosni.
- kerülni kell, hogy zsebkendővel vagy piszkos kézzel érintsük meg a műtött szemet.
- fürdeni szabad, de úgy, hogy a víz ne kerüljön a műtött szembe.
- kerülni kell a fizikai erőfeszítést. Ne nyomja vagy dörzsölje a műtött szemet
- a szem gyógyulása legalább 8 hétig tart.
- 45 nappal a műtét után a beteg kontrollvizsgálatra jelentkezik. Szemüveget is felírnak, ha szükséges a távollátáshoz vagy olvasáshoz.
- a tünetek bármilyen változása esetén a beteg sürgősségi időpontot kér az orvostól.
- Ne dörzsölje a szemét, és ne szorítsa össze a szemhéját!
- A cseppek használata előtt mosson kezet, és ne nyúljon a szemcseppentőhöz
Ismerje meg a szürkehályog műtét folyamatát, közvetlenül Dr. Holhos-tól, az alábbi videóban:
A szürkehályog műtét árai
Lásd a Műtéti árak teljes listáját, vagy további részletekért forduljon hozzánk.