Mi a retina?
A szem egy nagyon összetett szerv, alkotóelemei egészként működnek a látásunk biztosítása érdekében. A szemgolyó közepén üvegtesti folyadék található, egy átlátszó gél, amely megőrzi a szemgolyó gömb alakú formáját.
A retina a szemgolyó belsejében, a szem hátsó részén található fényérzékeny réteg. A szemgolyó optikai rendszerén keresztül egy fókuszált kétdimenziós képet hoz létre, amelyet egy idegi elektromos impulzusra alakít át, amely a képet a vizuális érzékelés létrehozásához fordítja le. Emiatt a retina egy fényképezőgép filmjéhez vagy digitális adathordozóhoz hasonlítható.
A retina körülbelül 0,5 mm vastag. Több neuronrétegből áll, amelyeket szinapszisok kötnek össze. A látóideg ganglionsejtek axonjaiból áll, amelyek az agy felé nyúlnak, és a retinába nyíló erek kísérik, amelyek a retinarétegek érrendszerét biztosítják.
A retina leválása akkor következik be, amikor a retina leválik a szem hátsó részétől. Ez látásvesztést okoz, amely lehet részleges vagy teljes, attól függően, hogy a retina mekkora része vált le. Ha a retina leválik, a sejtjei súlyosan károsodhatnak az oxigén- és vérellátás hiánya miatt. Vérellátás nélkül a retina sejtjei elhalnak.
Mit kell tudni a retinaleválásról?
Ez egy súlyos szemészeti kórkép, mert gyors felismerése és kezelése nélkül a látás elvesztéséhez vezet. A retina leválása akkor következik be, amikor a két membrán, amelyből a retina áll, elválik egymástól (a fényt felfogó retinamembrán leválik a tápláló érhártyáról). Általában csak az egyik szemet érinti, de lehet kétoldali is, ebben az esetben mindkét szemet érinti.
A retinaleválás lehet elsődleges, és a retina elöregedése miatt fordul elő 50-60 év feletti embereknél. Azoknál a személyeknél, akiknek a családjában előfordult ez a betegség, szintén fokozott a kockázat. A következő betegségek szövődményeként is előfordulhat:
- szemsérülés, nagy nyomásváltozások, intenzív fizikai megterhelés
- erős – nagyfokú rövidlátás
- diabéteszes retinopátia
- intraokuláris daganatok
- retina dystrophia, koraszülöttkori retinopátia (koraszülött és különösen a kis születési súllyal született csecsemőknél).
Miért szemészeti vészhelyzet a retina leválása?
A retina leválása azért következhet be, mert a szem üvegteste (egy gélszerű folyadék) a szem hátsó részéből visszahúzódik, ezáltal a retinára húzódik és leszakad. Ez a folyadék ezután eltávolodhat a szem hátsó részétől, és a retina leválhat. A retinaleválás néhány oka és kockázati tényezője közé tartozik a glaukóma, a súlyos trauma, a rövidlátás, a korábbi szürkehályogműtét, a másik szem korábbi retinaleválása vagy a családban előforduló retinaleválás.
A retinaleválás orvosi vészhelyzet. A retinaleválás kezelésének elmaradása vagy késedelmes kezelése esetén fennáll a látás maradandó elvesztésének kockázata. A kezelés sikere közvetlenül attól függ, hogy gyorsan, legfeljebb 24-72 órán belül orvosi ellátásba részesüljön, illetve attól, hogy hol történt a leválás. A kezelés szigorúan sebészeti jellegű, és célja a szakadás stabilizálása és a retina helyreállítása. Ha azonban a szakadás a retina központi részét (makula) érinti, a látás még akkor is romlik, ha a műtét sikeres volt.
Melyek a retinaleválás kockázati tényezői?
A retina leválásának kockázati tényezői a következők:
- hátsó üvegtest-leválás, amely idősebb felnőtteknél gyakori.
- extrém rövidlátás, ami nagyobb nyomást gyakorol a szemre
- a retinaleválás családban való előfordulása
- a szemet ért trauma
- az 50 év feletti emberek hajlamosabbak a kialakulására
- a családban már előfordult retinaleválás
- a szürkehályogműtét szövődményei
- cukorbetegség
Melyek a retinaleválásra utaló jelek?
A retinaleválás nem jár fájdalommal, de általában már a retina leválása előtt jelentkeznek a tünetek. Az elsődleges tünetek közé tartoznak:
- homályos látás
- részleges látáskiesés, ami olyan, mintha egy függönyt húztak volna a látótérre, az egyik oldalon árnyékolással.
- hirtelen felvillanó fény, amely oldalra nézéskor jelenik meg
- apró lebegő részecskék/tárgyak megjelenése a látómezőben, amelyek fekete foltokként vagy csíkokként jelennek meg a szeme előtt lebegve.
- egy fekete folt („fátyol”) megjelenése a szeme előtt. Fontos, hogy tisztában legyen azzal, hogy a „fátyol” melyik oldalról jelent meg, mivel idővel kitágulhat és elfoglalhatja az egész látóteret.
- fényes foltokat észlel, mint szikrákat vagy villámokat.
- a betűk és tárgyak képének torzulása, ami azt jelzi, hogy a leválás a retina közepére terjedt át.
- hirtelen és visszafordíthatatlan látásvesztés, amelyet a beteg gyakran „fekete függönyként” ír le, és amely gyakran a látás felét elfedi.
- néha a beteg azt veszi észre, hogy vízszintes helyzetben a látás javul, mert a retina visszahelyeződik, de függőleges helyzetben a látáshibák újra megjelennek, mert újra leválik az érhártyáról.
A retinaleválás diagnosztizálásához alapos vizsgálatot végzünk.
- a látást
- a szemnyomást
- a szem fizikai megjelenését
- a színlátás képességét
Bizonyos esetekben a retina azon képességét is vizsgálják, hogy képes-e impulzusokat küldeni az agyba, a szem mentén és különösen a retinán végbemenő véráramlás ellenőrzésével. A szem ultrahangvizsgálatát is javasolhatjuk.
Mivel jár a retinaleválás műtét?
A levált retina helyreállítására többféle típusú műtét létezik. Kezelhető fagyasztással, az úgynevezett krioterápiával vagy lézeres eljárással. A retina leválásának különböző típusai különböző típusú műtéteket és különböző szintű érzéstelenítést igényelnek. Az orvos által előkészített eljárás típusa a retinaleválás súlyosságától függ.
A vitrektómia a súlyos retinaleválás esetén végzett eljárás, amelynek során a megváltozott üvegtestet eltávolítják, és helyére olyan anyagot (szilikonolajat vagy speciális gázt) juttatnak, amely belülről visszatapasztja a retinát az érhártyához. Lézeres koagulációt alkalmaznak a retina elszakadt régióinak és elvékonyodott szegmenseinek elhatárolására.
A beavatkozás egy-két órát vehet igénybe, ezután a beteg hazamehet. Másnap kontrollvizsgálatra hívják, amely során 45 napig cseppekkel történő helyi kezelést javasolnak, majd a beteget újabb kontrollvizsgálatra hívják vissza.
A retinaleválásnak három típusa van:
- rhegmatogén
- trakciós
- exudatív
A rhematogén retinaleválás
Ha rhegmatogén retinaleválása van, akkor a retinájában szakadás vagy lyuk keletkezett. Ez lehetővé teszi, hogy a szemből folyadék szivárogjon ki a nyíláson keresztül, és a retina mögé kerüljön. A folyadék eltávolítja a retinát a retinális pigmenthámtól, amely az a membrán, amely a retinát táplálékkal és oxigénnel látja el, és ez okozza a retinaleválást. Ez a leggyakoribb retinaleválás típus.
A trakciós retinaleválás
A trakciós retinaleválás akkor következik be, amikor a retina felszínén lévő hegszövet összehúzódik, és a retina a szem hátsó részétől eltávolodik. Ez egy ritka leválási forma, amely általában cukorbetegeket érint. A nem megfelelően szabályozott cukorbetegség problémákhoz vezethet a retina érrendszerében, és ez az érrendszeri károsodás később hegszövet kialakulásához vezethet a szemben, ami retinaleválást okozhat.
Az exudatív retinaleválás
Az exudatív leválást a retina betegségei okozzák, és nem magának a retinának a leválásával jár:
- gyulladásos rendellenesség, amely folyadék felhalmozódását okozza a retina mögött.
- a retina mögötti rákos megbetegedés
- Coats-kór, amely az erek rendellenes fejlődését okozza, így azokból fehérje szivárog, amely felhalmozódik a retina mögött.
Mire számíthat a retinaleválás műtét után?
Általában a retina egyetlen műtéttel rögzíthető, de néha több beavatkozásra is szükség van. A retinaleválások több mint 90%-a helyreállítható, ha időben diagnosztizálják. A nem helyreállítható retinaleválások esetén a páciens az adott szemen gyengén vagy egyáltalán nem fog látni.
A retinaműtét sikere a leválás súlyosságától függ, valamint attól, hogy mennyi hegszövet alakult ki a retinában. Ha a makula vagy a retina központi része nem sérült, a látás megfelelő lesz. Ha a makula már hosszabb ideje levált, a látás egy része visszatér, de gyakran 20/200-nál kevesebb lesz, ami közel áll a vaksághoz. A műtétet követően több hónapos gyógyulási időre lehet szükség ahhoz, hogy megállapítható legyen, mennyire tér vissza a látás.
A műtét után előfordulhat, hogy fájdalmat érez a szemében, és a látása néhány napig homályos lehet. A szeme néhány hétig duzzadt, vörös vagy érzékeny lehet. Ha orvosa a műtét során gázbuborékot használt a retina ellapításához, előfordulhat, hogy néhány napig vagy hosszabb ideig speciális helyzetben kell tartania a fejét. 2-4 hétre lesz szüksége a gyógyuláshoz, mielőtt visszatérhetne a szokásos tevékenységeihez.
Milyen szövődmények léphetnek fel a retinaleválás műtét után?
A retinaleválás műtétje számos kockázattal jár, amelyekkel a műtét megkezdése előtt teljes mértékben tisztában kell lennie. A leggyakoribbak a következők:
- fertőzésveszély (endophthalmitis). Minden olyan esetben, amikor a szemen műtétet végeznek, lehetséges szövődmény.
- vérzés kockázata. Valahányszor a szemen műtétet végeznek, a vérzés lehetséges szövődmény. Ez előfordulhat a szemen belül vagy a szem körül. A műtét előtt ellenőrizzük az Ön által szedett gyógyszereket, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy nem szed vérhígítót, amely növelheti a vérzés kockázatát.
- a szürkehályog progressziója. Ha még nem volt szürkehályogműtéte, a vitrektómiás műtét felgyorsítja a szürkehályog progresszióját az adott szemen. Bár ez nem minden esetben következik be, arra lehet számítani, hogy a műtött szemen végzett vitrektómiás műtétet követő egy éven belül szürkehályogműtétre lesz szüksége.
Mik a szakorvos ajánlásai a retinaleválás műtét után?
- a beteg a műtét után azonnal hazamegy, és a következő napig kötést visel a szemén, majd a következő nap visszajön a klinikára, hogy eltávolítsák a kötést, és elmondják neki, hogyan kell fertőtleníteni a műtött szemet, és hogyan kell alkalmazni a kezelést.
- kezelést írnak elő, amelyet a beteg 45 napig otthon folytat.
- a műtött szemet forralt és lehűtött vízzel vagy sóoldattal átitatott vattakorongokkal mossák ki.
- kerülni kell, hogy zsebkendővel vagy piszkos kézzel érintsék meg a műtött szemet.
- a fürdés megengedett, de vigyázni kell, hogy a műtött szembe ne kerüljön víz.
- kerülni kell a fizikai megterhelést, különösen a műtött szem nyomását vagy dörzsölését.
- a tünetek bármilyen megváltozása esetén a betegnek azonnal orvoshoz kell fordulnia.
- napközben napszemüveget kell viselni.
- előfordulhat, hogy néhány napig szemtapaszt vagy szemvédőt kell viselnie.
A vizsgálatok és a retinaleválás műtét ára
Lásd a Műtét árak teljes listáját, vagy további részletekért forduljon hozzánk.