
Mit kell tudni a Pterygiumról?
A pterygium a szaruhártya feletti fehér szemrészt borító kötőhártya- vagy nyálkahártya-kinövés, a szaruhártya széle fölött a degenerált bulbáris kötőhártya (a szemgolyó feletti átlátszó lemez) háromszög alakú nyúlványa. Jellemzően a palpebralis hasadék (szemhéjnyílás) orr felőli oldalán jelenik meg. Ez a jóindulatú vagy nem rákos daganat gyakran ék alakú. Általában a pterygium nem okoz problémát és nem igényel kezelést, de eltávolítható, ha zavarja a látást.
A pterygium pontos oka nem ismert. Az egyik magyarázat szerint a túl sok ultraibolya (UV) fénynek való kitettség vezethet ezekhez a kinövésekhez. Gyakrabban fordul elő olyan embereknél, akik meleg éghajlaton élnek, és sok időt töltenek a szabadban, napos vagy szeles környezetben. Azok az emberek, akiknek a szeme rendszeresen ki van téve bizonyos elemeknek, nagyobb veszélynek vannak kitéve a betegség kialakulására. Ezek az elemek a következők: pollen, homok, füst, szél.
A pterygium a szaruhártya súlyos hegesedéséhez vezethet, de ez ritka. A szaruhártya hegesedését kezelni kell, mivel látásvesztést okozhat. Kisebb esetekben a kezelés általában szemcseppeket vagy kenőcsöt tartalmaz a gyulladás kezelésére. Súlyosabb esetekben a kezelés magában foglalhatja a pterygium sebészi eltávolítását.
Honnan tudhatja, hogy Pterygium műtétre van szüksége?
A pterygium eltávolítására vonatkozó döntést alapos megfontolás és a szemészorvosával való egyeztetés után kell meghozni, hogy megbizonyosodjon arról, hogy megértette az eljárás kockázatait és előnyeit.
A pterygium nem mindig okoz tüneteket. Ha mégis előfordul, a tünetek általában enyhék. A gyakori tünetek közé tartozik a bőrpír, a homályos látás és a szem irritációja. Égő vagy viszkető érzést, állandó könnyezést, szemcsikorgást, szemszárazságot is érezhet. Ha a pterygium elég nagyra nő ahhoz, hogy elfedje a szaruhártyát, zavarhatja a látást. A vastag vagy nagyobb pterygium azt is okozhatja, hogy úgy érzi, hogy idegen tárgy van a szemében. Előfordulhat, hogy a kellemetlen érzés miatt nem tudja folytatni a kontaktlencse viselését, ha pterygiuma van.
A pterygium diagnosztizálása egyszerű. Szemorvosa ezt a kórt egy réslámpás vizsgálat alapján diagnosztizálhatja. Lehetséges további vizsgálatok lehetnek:
- Látásélesség-vizsgálat – ez a vizsgálat a betűk olvasását jelenti egy szemtáblán.
- Szaruhártya topográfia – ezt az orvosi térképezési technikát a szaruhártya görbületében bekövetkező változások mérésére használják.
- Fotódokumentáció – ez az eljárás fényképek készítését jelenti, amelyekkel nyomon követhető a pterygium növekedési üteme.
Milyen kezelések léteznek a Pterygiumra?
A pterygium stádiumától függően tüneti gyógyszeres kezelés javasolt, amely műkönnyből (szteroid gyulladáscsökkentővel), UV napszemüvegből vagy műtétből áll.
A műtéti eljárás a hártya eltávolításából áll, hogy a szaruhártya a lehető legátláthatóbb és szabályos felületű maradjon.
Mivel jár a pterygiumműtét?
Kezelőorvosa műtétet javasolhat a pterygium eltávolítására, ha a szemcseppek vagy más kezelések nem használnak. A műtét akkor is ajánlott, ha a pterygium látásromlást vagy egy asztigmatizmusnak nevezett problémát okoz, ami homályos látáshoz vezethet. A műtéti eljárás akkor is szóba jöhet, ha a pterygiumot kozmetikai okokból szeretné eltávolítani.
A pterygiumműtét során eltávolítják a kóros szövetet a szem ínhártyájáról és szaruhártyájáról. A műtéti eljárás a hártya eltávolításából áll, és igyekszik a szaruhártyát a lehető legátláthatóbb és szabályos felületű állapotban tartani. A mai technikák lényegesen nagyobb sikerarányt biztosítanak, mint a hagyományos műtétek.
A műtét nagyon gyors, kevesebb mint fél órát vesz igénybe. A szemet helyi érzéstelenítéssel teljesen elzsibbasztják.
A műtét során eltávolítják a pterygiumot, és egy szövetgraftot helyeznek a helyére, amelyet beragasztanak. Varratok nincsenek, és az eljárás teljesen fájdalommentes. Egy-két napig szemtapaszt kell viselnie. Néhány napon belül visszatérhet a munkájához vagy a szokásos tevékenységeihez.
Ha mégis elvégezteti a műtétet, a következő évben különös figyelmet kell fordítania a szemére. A legtöbbször, ha a pterygium kiújul, az a műtétet követő első 12 hónapon belül történik. A műtét után célszerű, ha a szabadban mindig keretes napszemüveget visel.
Mire számíthat a pterygiumműtét után?
A pterygiumműtét után normális, hogy némi kellemetlenséget és bőrpírt tapasztal. Az is gyakori, hogy a gyógyulás során homályos látást észlel. Ha azonban látási nehézségeket, teljes látásvesztést kezd tapasztalni, vagy a pterygium növekedését észleli, foglaljon időpontot egy klinikai látogatásra.
A pterygiumműtét utáni gyógyulás általában néhány hetet vesz igénybe, ez idő alatt a betegeknek a lehető legtöbbet kell pihenniük. Naponta többször használandó szemcseppet vagy kenőcsöt fognak felírni Önnek. A műtétet követő első néhány napban a betegek fényérzékenységet tapasztalhatnak, ami sötét szemüveg viselésével kezelhető. A betegek duzzanatot vagy bőrpírt is észlelhetnek a szemen. Ezek a mellékhatások idővel javulni fognak. A felépülés pontos hossza a pterygium méretétől és súlyosságától, valamint az Ön személyes gyógyulási folyamatától függ.
A gyógyulás egyszerű. A műtét utáni első néhány napban azt fogja tapasztalni, hogy:
- a szem vörös
- a szem érzékenyebb a fényre
- a látása még mindig homályos
Milyen szövődmények léphetnek fel a Pterygium műtét után?
Ezek a beavatkozások bizonyos kockázatokkal járnak. Bizonyos esetekben a pterygium a műtéti eltávolítás után kiújulhat. Emellett a műtét után a szemét száraznak és irritáltnak érezheti. Kezelőorvosa gyógyszert írhat fel Önnek, hogy enyhülést nyújtson, és csökkentse a pterygium növekedésének kockázatát.
A pterygiumműtét általában jó eredménnyel jár, különösen azoknál a betegeknél, akik a műtét után betartják az előírt szemcsepp adagolási rendet. A pterygiumműtétnek van néhány ritka kockázata. Ezek közé tartoznak:
- Szemduzzanat
- Kettős látás
- Elhúzódó bőrpír
- Fertőzés
Mit javasol a szakorvos a Pterygium műtét után?
- Ne vezessen, amíg az orvosa engedélyt nem ad rá.
- A műtét napján ne nézzen tévét és ne olvasson!
- A műtét után 24 órát várjon a zuhanyozással vagy fürdéssel.
- Óvatosan mossa ki a szemét, és tartsa csukva, miközben vízzel öblíti ki.
- Szemét (szemeit) alvás közben takarja le szemtapasszal.
- A műtét után egy hétig ne sminkelje magát.
- A műtét után várjon legalább egy hetet a mozgással.
- Egy hónapig ne ússzon és ne űzzön kontaktsportokat.
- A műtét után legalább három hónapig kerülje a szem(ek) dörzsölését.
A rendellenesség újbóli kialakulásának egyik gyakori oka a napsugárzás. Ha a beavatkozás után rendszeresen napszemüveget visel, és minimalizálja az UV-sugárzásnak való kitettséget, nagymértékben csökkentheti a Pterygium kiújulásának kockázatát.
A műtétet követő 12 hónapban feltétlenül el kell végeznie minden tervezett vizsgálatot, hogy biztosítsa a sikeres felépülést.