Mi a glaukóma?
A glaukóma krónikus, kétoldali szembetegség, amelyet a látóideg rostjainak fokozatos pusztulása jellemez, amely ideg felelős a szemből az agyba történő információátvitelért.
A glaukóma gyakran fokozott szemnyomással jár. Az intraokuláris folyadék feszültsége a termelése és elvezetése közötti egyensúlyt jelenti. A csarnokvíz egy tiszta folyadék, amelyet a csillótest folyamatosan termel, és amely biztosítja a lencse, a szaruhártya és a szivárványhártya szükséges oxigén- és tápanyagellátását, és a vénás rendszerbe ürül. A normális intraokuláris nyomás elengedhetetlen a szem optikai funkcióihoz, de az emelkedett intraokuláris nyomás visszafordíthatatlan károsodást okozhat a látóideget alkotó sejtekben. Statisztikailag a 9-21 közötti nyomásértékek (normális szemnyomás) tekinthetők normálisnak.
Ha a glaukóma gyógyszeres kezelése és a lézeres kezelés nem segített a glaukóma kezelésében, orvosa műtétet javasolhat. A műtét nem gyógyítja meg a glaukómát, és nem fordítja vissza a látásromlást, de segíthet megóvni látását, és megakadályozhatja, hogy a látás rosszabbodjon.
A műtét vagy lézeres kezelést vagy a szemen végzett vágást jelent a szemnyomás csökkentése érdekében. Az orvos által javasolt műtét típusa a glaukóma típusától és súlyosságától, valamint a szem általános állapotától függ.
Mikor jön rá, hogy glaukóma műtétre van szüksége?
A zöldhályog-vizsgálatok fájdalommentesek és nem tartanak sokáig. Szemorvosa megvizsgálja az Ön látását. Cseppekkel kitágítja a pupilláit és megvizsgálja a szemét. Megvizsgálják a látóideget a glaukóma jeleinek kimutatására. Fényképeket készíthetnek, hogy a következő látogatáskor a változásokat megállapíthassák. Elvégzik a tonometriának nevezett vizsgálatot, hogy ellenőrizzék a szemnyomását. Látótérvizsgálatot is végezhetnek, hogy megnézzék, nem vesztette-e el a perifériás látását. Ha orvosa glaukómára gyanakszik, elrendelheti a látóideg speciális képalkotó vizsgálatát.
Ha a következő tünetei vannak:
- szivárványszínű gyűrűk vagy glóriák észlelése a fényes foltok körül
- látásvesztés
- vörös szemek
- szemfájdalom
- a látótér beszűkülése (csőlátás)
Mivel a glaukóma okozta látásvesztés a betegség stádiumától függetlenül visszafordíthatatlan, nagyon fontos a rendszeres átfogó szemészeti vizsgálat, beleértve a szemnyomás mérését is, hogy a betegség korai szakaszában fel lehessen állítani a diagnózist, és az orvos megfelelő kezelési tervet tudjon javasolni.
Leginkább a 40 év feletti felnőtteket érinti, de fiatal felnőttek, gyermekek, sőt csecsemők is megbetegedhetnek. Nagyobb eséllyel alakul ki, ha:
- Magas szemnyomásban szenved
- Ön 40 évesnél idősebb
- A családjában előfordult glaukóma
- Rövid– vagy távollátása van
- Rosszul lát
- Cukorbetegségben szenved
- Bizonyos szteroid gyógyszereket, például prednizont szed
- Bizonyos hólyagszabályozó vagy görcsoldó gyógyszereket, illetve egyes vény nélkül kapható készítményeket szed
- Szemsérülése volt
- Vékonyabb a szaruhártyája
- Magas a vérnyomása, szívbetegsége, cukorbetegsége vagy sarlósejtes vérszegénysége van.
Mi a glaukóma műtét?
A glaukóma többféleképpen kezelhető, a betegség stádiumától és előrehaladásától függően.
- gyógyszeres kezelés
- lézeres kezelés
- sebészeti beavatkozás
A Dr. Holhos klinikákon valamennyi típusú kezelés elérhető.
A glaukómaműtétnek többféle típusa létezik, amelyek segíthetnek a szemnyomás enyhítésében:
A lézeres iridotómia egy olyan eljárás, amelynek során a szivárványhártyán keresztül vízelvezető csatornát alakítanak ki a csarnokvíz számára, hogy megkönnyítsék annak eltávolítását. A cél az elülső és a hátsó szemkamra közötti nyomás kiegyenlítése és az iridokorneális szög megnyitása. Ez az eljárás a pupillaelzáródás miatt kialakuló zárt zugú glaukóma esetén a legmegfelelőbb.
A lézeres trabeculoplasztika a trabecularis terek tágításából áll, lehetővé téve ezáltal a csarnokvíz könnyebb eltávolítását a szemből, és a nyitott zugú glaukóma vagy a lézeres iridotómia után kialakuló zárt zugú glaukóma kezelésére javallt.
A lézeres perifériás iridoplasztika a szivárványhártya perifériás összehúzása lézer segítségével az iridokorneális szög megnyitása érdekében. Ezt akkor alkalmazzák, ha az iridotómia nem alkalmazható, vagy a trabeculoplasztika előkészítő szakaszaként.
A lézeres ciklophotokoaguláció a ciliáris test egy részének elpusztításából áll, hogy csökkentse a csatornavíz kiválasztását. A cél a szemnyomás és a szemfájdalom csökkentése.
A glaukóma sebészeti kezelése
A leggyakrabban alkalmazott műtéti technikák a csarnokvíz-elvezető műtét – egy kis lyuk készítése a szaruhártyán egy új csarnokvízelvezető útvonal létrehozása érdekében – és a csarnokvízelvezető útvonal rekonstrukciós műtétje.
Mire számíthat a glaukóma műtét után?
Orvosa szemcseppet fog felírni a duzzanat és a fertőzés megelőzésére, amit néhány hétig kell majd használnia. Ezek a szemcseppek különböznek az Ön által már használt egyéb glaukómás szemcseppektől.
A gyógyulás ideje alatt 2-4 hétig kerülnie kell bizonyos tevékenységeket, például a nehéz dolgok emelését. Rendszeres szemészeti ellenőrzésre is szüksége lesz, hogy megbizonyosodjon arról, hogy a szeme megfelelően gyógyul. A műtét után a szemében kellemetlen érzés jelentkezhet és kivörösödhet, látása pedig legfeljebb 6 hétig kissé homályos lehet, de ezután visszaáll a normális szintre.
Milyen szövődmények léphetnek fel a glaukóma műtét után?
A lézeres kezelés is okozhat mellékhatásokat, akárcsak bármely más eljárás.
Előfordulhat duzzanat vagy fájdalom. Néha a lézer megkarcolhatja a szaruhártyát (a szem elülső, átlátszó rétegét), vagy a szaruhártya nagyon kiszáradhat. Ez fájdalmas lehet, de a fájdalom általában gyorsan elmúlik, ahogy a szaruhártya meggyógyul. Segítségképpen kezelőorvosa szemcseppet adhat Önnek.
Ha előrehaladott glaukóma esetén műtétre kerül sor, az előnyök általában meghaladják a kockázatokat. Az alábbiakban a glaukómaműtét (ritka) kockázatai vagy mellékhatásai szerepelnek:
- Látásvesztés
- Vérzés a szemekben
- Fertőzés
- Alacsony szemnyomás (vagy hipotónia)
- Szürkehályog kialakulásának vagy továbbfejlődésének lehetősége
Mik a szakember tanácsai a glaukómaműtét után?
A glaukómaműtét utáni felépülési idő a betegenként és műtétenként eltérő, de a legtöbb beteg 3-6 héten belül gyógyul. A gyógyulási időszak hátralévő részében általában ajánlott, hogy a műtét utáni glaukómás betegek kerüljék a megerőltető tevékenységet. Az ilyen típusú tevékenységek közé tartozik a nehéz emelés, a testmozgás, a megterhelő munka stb.
A műtét után, mint minden beavatkozásnál fennáll a fertőzés kismértékű kockázata. Néhány általános óvintézkedés, amelyet a legtöbb orvos javasol a betegeknek a glaukómaműtét utáni fertőzések és egyéb problémák elkerülése érdekében, a következők:
Ne dörzsölje és ne vakarja a szemét. Gyakori, hogy a glaukómaműtét után néhány napig homályos a látás, valamint az is, hogy a szem néha viszket.
Alkalmazza az összes előírt cseppet. Ezek a szemcseppek segíthetnek enyhíteni a fent említett viszketést, és megelőzhetik a fertőzést.
Kerülje a nehéz dolgok emelését és a megerőltető tevékenységet. Bár senki sem kéri, hogy a következő néhány hetet a kanapén töltse, bölcs dolog elkerülni az edzőtermet a felépülés ideje alatt. Ha a munkája nehéz dolgok emelését feltételezi, előfordulhat, hogy betegszabadságot kell kérnie a munkahelyén, vagy más feladatokat kell kérnie a gyógyulás idejére.
Kerülje az uszodákat. Bármilyen üdítően is hangzik a vízben való megmártózás, a medencék, pezsgőfürdők és szaunák a fertőzéseket okozó baktériumok táptalajai, és a legjobb, ha a felépülés ideje alatt kerüli ezeket.