Mit kell tudni a goniószkópiáról?
A gonioszkópia a szem elülső részének (elülső kamra) vizsgálata, a szaruhártya és az írisz között. Ez egy fájdalommentes, nem invazív vizsgálat, amely azt vizsgálja, hogy a szemből szivárgó folyadék helye (az ún. vízelvezető szög) nyitott vagy zárt. Ez az a hely, ahol a szem belsejében lévő folyadék (a vizes humor) a szemből a vénás rendszerbe folyik. Normál körülmények között a szög a vizsgálat során nem látható. A szem felszínére helyezett speciális kontaktlencse prizma lehetővé teszi a vízelvezetési rendszer és szög megjelenítését.
A gonioszkópiát gyakran a rendszeres szemészeti vizsgálat során végzik el, az Ön életkorától és attól függően, hogy fennáll-e Önnél a zöldhályog fokozott kockázata. Vagy ha orvosa úgy gondolja, hogy glaukóma szempontjából szükséges a kivizsgálás. A zöldhályog egy alattomosan kezdődő és előrehaladott stádiumig viszonylag tünetmentes szembetegség, amely a látóideg károsodása révén vakságot okozhat.
A szem belsejében lévő nyomást a folyadék folyamatos termelődése és elvezetése tartja fenn. Ha a vízelvezetési rendszer nem működik megfelelően, a szem belsejében lévő nyomás, más néven a szemnyomás megnövekedhet. A magas szemnyomás károsíthatja a látóideget, amely a képeket a szemből az agyba továbbítja. A zöldhályog a vakság második vezető oka világszerte.
A gonioszkópia és más vizsgálatok segítségével megállapíthatjuk, hogy a szög nyitott vagy zárt-e, valamint hogy vannak-e rendellenes vérerek, összenövések (synechiae) vagy korábbi szemsérülésből származó károsodások. A zárt szög olyan rendellenesség, amely a beteget a szemnyomás hirtelen vagy gyors emelkedésére hajlamosíthatja. Ez a nyomásnövekedés a zöldhályog nagyon súlyos, akut formáját okozhatja, amely lézeres kezeléssel (iridotómiával) kezelhető, sőt megelőzhető, ha a szög hajlamosító rendellenességét gonioszkópiával felismerik.
Ezenkívül a gonioszkópia lehetővé teszi a szemorvos számára, hogy a szem vízelvezető rendszerének finomabb jellemzőit is megfigyelje, és így irányítsa a diagnózist és a kezelési tervet.
Mi a gonioszkópia?
Először a szemét speciális cseppekkel érzéstelenítjük, hogy a vizsgálat során ne érezzen semmilyen kellemetlenséget. Ezután a szemészorvos gonioszkóppal vizsgálja meg a szemét – ez egy kis eszköz, amelynek belseje tükrökkel van ellátva, egyik végén pedig egy lencsével, amely a kontaktlencséhez hasonlóan a szaruhártyán nyugszik. Amikor a lencsét a szaruhártya fölé helyezi, a belső tükrök lehetővé teszik az orvos számára, hogy lássa a szem elülső szögét.
Miután a lencsét a szemre helyezték, egy fénysugarat irányítanak a szembe egy réslámpás mikroszkóp segítségével. A gonioszkópia során nyomást érezhet a szemhéján vagy a szempilláin, de a vizsgálat egyébként fájdalommentes kell, hogy legyen.
A gonioszkópiát a réslámpába (a szem követésére használt speciális mikroszkópba) helyezett fejjel végzik. Mindkét szem vizsgálata általában néhány percet vesz igénybe.
Ajánlások az eljárás előtt:
- Ha kontaktlencsét visel, ajánlott, hogy a beavatkozás előtt néhány órával ne használja azokat;
- A vizsgálatot követően homályos látást tapasztalhat (néhány percig vagy óráig), ezért ajánlott, hogy közvetlenül a vizsgálat után ne vezessen.
Mit lehet disóagnosztizálni a gonioszkópiával?
A 40 éves kor körül megjelenő látásváltozások miatt a felnőtteknél nagyobb a kockázata a különböző szembetegségek, köztük a zöldhályog kialakulásának. A gonioszkópia ebben az életkorban és annál idősebb felnőttek számára ajánlott lehet, különösen azok számára, akiknél nagyobb a zöldhályog kialakulásának kockázata.
A zöldhályog például öröklődhet, ezért ha Ön „gyanús” a zöldhályog kialakulására a családjában előforduló kórelőzmények miatt, szemészorvosa javasolhatja a rutinszerű gonioszkópiát, hogy ellenőrizze a betegség kialakulására utaló jeleket. Ezenkívül, ha bizonyos kapcsolódó rendellenességeket észlel az alapvető szemvizsgálat során, szintén ajánlott a gonioszkópia.