Mit kell tudni az Angiofluorográfiáról?
Az angifluorográfia egy olyan diagnosztikai eljárás, amely egy speciális kamerával rögzíti a retinában zajló véráramlást. A szemészeti fluoreszcein angiográfia fontos klinikai eljárás, amelyet a retina és a chorioidea (érhártya) érrendszere állapotának vizsgálatára és dokumentálására használnak. Intravénásan beadva, majd gyors sorozatfelvételt követően a fluoreszcein festék angiográfiás képet eredményez, amely a retina véráramlási dinamikájának megjelenítésére és dokumentálására szolgál, miközben rögzíti a retina belső gátjainak integritását és a retina pigment epitheliumának finom részleteit. Fontos diagnosztikai és kutatási eszköz, és további előnye, hogy szemlélteti, hogyan reagál a retina és a chorioidea a betegségre. Ezzel a diagnosztikai eljárással nagyobb vizuális felbontás érhető el, mint más eljárásokkal, és értékes kiegészítője a sztereoszkópos szemfenéki biomikroszkópiának és a binokuláris indirekt szemészeti vizsgálatnak. Az eljárásnak további haszna van az ér-, makula- és retinabetegségek lézeres fotokoagulációs műtéteinek megvalósíthatóságának meghatározásában.
Az angiofluorográfiát gyakran ajánlják a betegség előrehaladásának követésére és a kezelés eredményeinek nyomon követésére. Különösen hasznos a diabéteszes retinopátia és a makuladegeneráció kezelésében.
Mi az Angiofluorográfia?
A tényleges eljárás 10-20 percet vesz igénybe. A rendelőnkben való tartózkodás átlagos időtartama 1-2 óra lehet. A vizsgálatot megelőzően egy ápoló áttekinti az Ön kórtörténetét.
A vizsgálat nem jár közvetlen szemkontaktussal. Az eljárás előtt az Ön szemét kitágítjuk. A fluoreszcein hatóanyagot a karján lévő vénába fecskendezzük. Miközben az anyag áthalad a szem vérerein, képek készülnek a retinában történő véráramlás rögzítésére. A fényképek felfedhetik a rendellenes ereket vagy a retina alatti nyálkahártya károsodását. A képeket fekete-fehérben rögzítik, és az erekben lévő fluoreszkáló anyagot világosszürke vagy fehér képként rögzítik. Az eredmény értelmezése a hipofluoreszcenciát (sötétség) vagy hiperfluoreszcenciát (fényesség) mutató területek azonosításán alapul.
Egyesek enyhe hányingert tapasztalhatnak az eljárás során. Az érzés néhány másodpercen belül elmúlik. A festékkel szembeni allergiás reakciók ritkák. Ha előfordulnak, kiütéseket és viszketést okozhatnak. Ezt a reakciót antihisztaminokkal kezelik. A súlyos allergiás reakciók rendkívül ritkák. A pupillák kitágulása után a látása homályossá válhat.
A leggyakoribb reakció a hányinger és hányás. Szájszárazság vagy fokozott nyálelválasztás, fokozott szívverés és tüsszögés is előfordulhat. Ritka esetekben súlyos allergiás reakció léphet fel, amely magában foglalhatja a gége duzzanatát, csalánkiütést, légzési nehézséget, ájulást vagy akár szívmegállást is.
Ha Ön terhes, vagy úgy gondolja, hogy terhes lehet, kerülje a fluoreszcein angiográfiát. A magzatra nézve nincsenek ismert kockázatok.
Milyen rendellenességeket lehet diagnosztizálni az Angiofluorográfiával?
Kezelőorvosa angiofluorográfiát javasolhat annak megállapítására, hogy a szem hátsó részén lévő erek megfelelő véráramlást kapnak-e. Ez olyan szembetegségek diagnosztizálására is használható, mint a makuladegeneráció vagy a diabéteszes retinopátia.
Makuladegeneráció
A makuladegeneráció a makulában jelentkezik, amely a szem központi része, amely lehetővé teszi a finom részletekre való fókuszálást. Néha a rendellenesség olyan lassan romlik, hogy előfordulhat, hogy egyáltalán nem vesz észre semmilyen változást. Egyeseknél ez a látás gyors romlását okozza, és mindkét szemen vakság léphet fel.
Mivel a betegség tönkreteszi a központi fókuszált látást, megakadályozza Önt abban, hogy:
- tisztán lássa a tárgyakat
- vezessen
- olvasson a oldalon.
- TV-t nézzen
Diabéteszes retinopátia
A diabéteszes retinopátiát a hosszú távú cukorbetegség okozza, és a szem hátsó részén lévő erek, vagyis a retina maradandó károsodását eredményezi. A retina a szembe érkező képeket és fényt jelekké alakítja, amelyek aztán a látóidegen keresztül az agyba jutnak.
Ennek a rendellenességnek két típusa van:
- non-proliferatív diabéteszes retinopátia, amely a betegség korai stádiumában jelentkezik.
- proliferatív diabéteszes retinopátia, amely később alakul ki és súlyosabb.
Orvosa fluoreszcein angiográfiát javasolhat annak megállapítására is, hogy az ilyen szembetegségek kezelésére alkalmazott kezelések működnek-e.