Mit kell tudni róla?
Az optikai koherencia tomográfia a legkorszerűbb szemészeti vizsgálatok egyike, amely lehetővé teszi a korai diagnózist, a célzott kezelést és a szembetegségek széles körének pontos nyomon követését. Nagy felbontású, gyors és nem invazív elemzést biztosít a szem szerkezeteiről.
Ez a készülék jelenleg a világon a leggyorsabb a másodpercenkénti 110,00 szkenneléssel.
Hogyan működik az OCT szemészeti technológia?
A szemészeti OCT a klasszikus ultrahangos szkennerhez hasonlóan működik, de ultrahang helyett a készülék fényforrást használ, amely a szem szerkezeteit vizsgálja, majd rögzíti a róluk visszaverődő fényt. A képalkotás nagyon gyors (néhány másodperc), a gép infravörös fényt bocsát ki, így a vizsgálat nem okoz kellemetlenséget. Általában egy ilyen vizsgálathoz Önt egy szemlencse elé helyezik, és azt tanácsolják, hogy néhány másodpercig pislogás és szemmozgás nélkül rögzítsen egy fénypontot a gép belsejében. Ez idő alatt a gép képet rögzít, amelyet automatikusan és gyorsan feldolgoz, így Ön azonnal élvezheti az eredményt. A vizsgálat nem igényel érzéstelenítést, és teljesen fájdalommentes. A jó képfelbontás érdekében gyakran szükséges olyan cseppek beadása, amelyek kitágítják a pupilláit.
Milyen helyzetekben ajánlott az OCT szemészeti vizsgálat?
A retinális OCT (retinális tomográfia) a makula (a retina központi területe, ahol a kép kialakul) feltárásának fő módszere, és olyan fontos szemészeti betegségek diagnosztizálására és követésére használják, mint:
- korral összefüggő makuladegeneráció;
- különböző okokból (diabéteszes, poszttraumás, műtét utáni, retina érbetegségből vagy centrális szerózus chorioretinitisből eredő makulaödéma);
- hártyák a retina felszínén (érrendszeri, gyulladásos vagy hegesedő).
Mindezen helyzetekben az OCT lehetővé teszi a kezelésre adott válasz nyomon követését olyan paraméterek nagy pontosságú mérésével, mint például a retina centrális vastagsága.
A SOCT angiográfiás modul segítségével lehetővé teszi a retina mikroérrendszerének szemléltetését. Ez egy nem invazív, festékmentes technika, amely tiszta képet ad a retina vérkeringéséről.
Az OCT szemészet mostantól megkönnyíti a zöldhályog korai diagnózisát és a zöldhályog progressziójának értékelését a látóideg OCT (látóideg-tomográfia) segítségével.
Milyen értékek határozhatók meg az OCT szemészeti vizsgálat során?
A készülék a pupillában lévő idegrostréteg vastagságát méri, ami a glaukómás károsodást mutató fő tényező. A vizsgálat lehetővé teszi a kapott értékek összehasonlítását a két szem között és két külön vizsgálat között is, így segít az orvosnak a zöldhályog diagnosztizálásában még a látótérelváltozások megjelenése előtt vagy magas szemnyomás hiányában is.
Végül, de nem utolsósorban az elülső pólus OCT-t egyre gyakrabban alkalmazzák a szűk szemzugú zöldhályog kezelésében, mivel képes kiemelni az elülső kamrai szög részleteit, valamint a szaruhártya képalkotásában is – retrakciós műtét vagy szaruhártya-átültetés után.
A topográfiai modul segítségével lehetővé teszi a keratoconus korai felismerését. Részletes térképet nyújt a szaruhártya görbületéről.
Lehetővé teszi a szem tengelyhosszának mérését, amely a pontos biometriához szükséges, amikor lencsecseréről van szó.